Fertil ve infertil erkeklerde seminal plazma eser element düzeyleri
Seminal plasma trace element levels in fertile and infertile men
- Tez No: 118377
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT ALAGÖL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET Eser elementler ve sperm kalitesi arasındaki ilişkiyi anlayabilmenin bir yöntemi de eser elementlerin seminal plazma düzeylerini ölçmek ve sperm parametreleri ile birlikte değerlendirmektir. Biz de fertil ve infertil erkeklerde seminal plazma çinko, kadmiyum, kurşun ve demir düzeylerini ölçerek aynı zamanda da bu elementlerle sperm parametreleri arasındaki olası ilişkiyi araştırdık. Bu çalışmaya 25 infertil ve 30 fertil olgu alındı. Kadmiyum ve kurşun analizleri grafit fırınlı atomik absorpsiyon yöntemi ile, çinko ve demir analizleri ise alevli atomik absorpsiyon ile çalışıldı. Fertil erkeklerde seminal plazma çinko düzeyi infertil erkeklerden daha yüksek saptanmıştır. Ayrıca fertil erkeklerdeki seminal plazma demir düzeyi de infertil erkeklerden daha yüksek bulunmuştur. Fertil ve infertil erkekler arasında seminal plazma kadmiyum ve kurşun konsantrasyonu düzeyleri arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Fertil erkeklerde seminal plazma çinko konsantrasyonu ile sperm morfolojisi arasında anlamlı pozitif ilişki saptadık. Fertil kişilerde seminal plazma kurşun düzeyi ile sperm motilitesi arasında negatif ilişki tespit ettik. İnfertil erkeklerde seminal plazma demir konsantrasyonu ve sperm sayısı arasında ise negatif ilişki bulduk. Kadmiyum konsantrasyonu ve herhangi bir sperm parametresi arasında ise bir ilişki saptamadık. Bu çalışmalar ışığında sperm morfolojisi üzerine yaptığı pozitif etkiden dolayı çinkonun fertilite üzerine olumlu etkisi olduğuna inanmaktayız. Ancak demirin sperm sayışım azaltması nedeniyle fertiliteyi olumsuz yönde etkilediği kanısındayız. Kurşunun ise sperm motilitesini bozduğunu ve bu yüzden fertilite açısından olumsuz bir metal olduğunu düşünmekteyiz. İnfertilite incelemesinde seminal plazma kadmiyumun araştırmasının pek yeri olmadığı inancındayız. 26
Özet (Çeviri)
SEMINAL PLASMA TRACE ELEMENT LEVELS IN FERTILE AND INFERTILE MEN SUMMARY Measurements of metals in seminal plasma offers a better understanding on the relationship between the trace elements and sperm quality. We determined the concentrations of zinc, lead, cadmium and iron in seminal plasma of fertile and infertile men, and relationships among element concentrations and semen parameters were also investigated. Twenty five infertile and 30 men of known fertility were enrolled in the study. Cadmium and lead determinations were performed with Graphite Furnace Atomic Absorption Spectrophotometer. Zinc and iron analysis were performed by using Flame Atomic Absorption Spectrophotometer. In comparison to levels for infertile men, significantly higher mean zinc and iron levels were found in fertile men. No significant differences were found between infertile and fertile groups for mean concentrations of cadmium and lead in seminal plasma. We found a clear positive relationships among seminal plasma zinc concentration and sperm morphology in fertile group. Significant negative correlation was found between concentration of lead in seminal plasma and sperm motility in fertile group. Negative correlation was found between seminal plasma iron level and sperm density. No significant correlation were observed between cadmium concentration and semen parameters. On the basis of the findings of this study, zinc may contribute to fertility through its positive effect on sperm parameters. Iron has negative effect on fertility due to its negative effect on sperm densitiy. Lead has negative effect for fertility as it decreases the sperm motility. We believe that measurement of concentration of cadmium in seminal plasma has little value in routine investigation of infertility. 27