Hamilelik döneminde geçirilen toksoplazmozun serolojik tanısında ELISA IgG avidite testinin önemi
The importance ELISA IgG avidity test in the serodiagnosis of toxoplasmosis acquired during pregnancy
  1. Tez No: 118402
  2. Yazar: FESEM BAŞARI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İ. SONER KOLTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET HAMİLELİK DÖNEMİNDE GEÇİRİLEN TOKSOPLAZMOZUN SEROLOJİK TANISINDA ELISA IgG AVİDİTE TESTİNİN ÖNEMİ. Toksoplazmoz; zorunlu hücre içi paraziti olan Toxoplasma gondii tarafından oluşturulur. Aynı zamanda bu hastalık dünyada oldukça yaygın görülen bir fırsatçı protozoon enfeksiyonudur. Hamilelikte gelişen akut toksoplazma enfeksiyonu konjenital toksoplazmoza yol açarken, latent enfeksiyonun reaktivasyonu bağışıklık sistemi normal gebelerde ciddi sonuçlar doğurmamaktadır. Reaktivasyon döneminde yada akut toksoplazmozdan uzun bir süre sonra Toxoplasma IgM (Toxo-IgM) antikorları genetikle yüksek düzeylerde serumda kalabilmektedir. Gebelerde akut veya reaktivasyondan kaynaklanan toksoplazmozun ayrımının yapılabilmesi çok önemlidir. Bu nedenle, son yıllarda kullanılan IgG avidite testleri akut ve kronik toksoplazmoz ayırımını yapabilmekte, ve aynı zamanda enfeksiyonun başlangıç tarihini tek serum örneğinden saptayabilmektedir. Bu çalışmada, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine başvuran akut toksoplazmoz şüpheli 96 gebeden serum örnekleri toplandı. Önce ELISA ile özgül IgM ve IgG antikorları arandı. Sonra ELISA IgG avidite testi ile toksoplazmozun akut ya da kronik dönemde olup olmadığı araştırıldı. Gebe serumlarının; %54,17' sinde IgM, %89,58' inde IgG, %50' sinde hem IgM hem de IgG antikorları saptandı. %6,25' inde her iki antikora da rastlanmadı. %4,17' sinde IgM antikoru saptanırken IgG antikoru saptanmadı. %39,58' inde ise IgM antikoruna rastlanmazken, IgG antikorları saptandı. Toxo-ELISA IgG avidite testi kullanılarak; IgM ve IgG antikorları saptanan 48 hastanın %41,67' sinde düşük veya şüpheli ve %58,33' ünde yüksek avidite bulundu. IgM antikorları saptanmayan ve IgG antikorları saptanan 38 hastanın %21,05' inde şüpheli ve %78,95' inde yüksek avidite bulundu. Sonuç olarak ELISA IgG avidite testinin gebelerin hamilelik dönemlerinde akut ve kronik toksoplazmozun ayrımının yapılmasında güvenli bir yöntem olarak kullanılabileceği kanısına varıldı. Anahtar Sözcükler; Toksoplazmoz, gebe, ELISA, Avidite testi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE IMPORTANCE OF ELISA IgG AVIDITY TEST IN THE SERODIAGNOSIS OF TOXOPLASMOSIS ACQUIRED DURING PREGNANCY Toxoplasmosis is occurred by the obligate intracellular parasite T. gondü. However, this disease is an opportunistic infection of protozoon that was seen fairly widespread in the world. Congenital toxoplasmosis result from acute infection of the mother during pregnancy, but not from reactivation of her latent infection in immunocompetent pregnants. The high levels in serum of Toxoplasma IgM (Toxo-IgM) antibodies are generally persist at reactivations term or after acute toxoplasmosis for a long time. The determination of acute or reactivation by toxoplasmosis is very important at pregnants. Therefore, recently developed IgG avidity tests used the determination of both acute and latent toxoplasmosis and at the same time, the duration of infection from a single serum specimen. In this study, sera collected from doubtful acute toxoplasmosis with 96 pregnants who applied to the women diseases and maternity polyclinic department of Balcalı Hospital of Medicine Faculty of Çukurova University. Firstly, investigated specific IgM and IgG antibodies with ELISA. Secondly, investigated the determination of acute or latent toxoplasmosis with ELISA IgG avidity test In pregnants sera; IgM 54,17 %, IgG 89,58 %, both IgM and IgG 50% was found positive. Both IgM and IgG 6,25% was found negative. IgM 4,17% positive but, IgG negative was found. IgM 39,58% negative but IgG positive was found. Used with Toxoplasma IgG avidity test; was found low or border avidity 41,67% and high avidity 58,33% of both IgM and IgG 48 patients was found positive. Border avidity 21,05% and high avidity 78, 95% was found of IgM negative and IgG positive was in 38 patients. In conclusion ELISA IgG avidity test is considered reliable diagnostic method used the determination of acute or latent toxoplasmosis in pregnancy term at pregnants. Key words; Toxoplasmosis, pregnancy, ELISA, avidity test X