Üç yaşından önce tekrarlayan hışıltı ile başvuran çocukların klinik izlemi ve altı yaşından sonra değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the wheezy children older than the age of six who were admitted to allergy and immunology department with recurrent wheezing story before the age of three
  1. Tez No: 298734
  2. Yazar: RAMAZAN KEÇECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL REİSLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Süt çocukluğu döneminde hışıltı ile başvuran her hastaya astım demek mümkün değildir. Altı yaş altında gerçek astım tanısı koymak bu yaş grubunda hışıltıyla ilişkili değişik fenotipler nedeni ile zordur. Bu nedenle erken çocukluk döneminde tekrarlayan hışıltı ile başvuran çocukların altı yaşından sonra tekrar değerlendirilmesi önemlidir. Bu çalışmanın amacı, üç yaş öncesinde tekrarlayan hışıltı ile başvuran çocuklarda, hışıltının gidişatını göstermek, altı yaş sonrasına kadar hastalığın seyrini izlemek, altı yaş sonrasında hastaların retrospektif incelenmesi ile, hastaların demografik özellikleri, klinik ve laboratuar verileri doğrultusunda hışıltının kalıcılığındaki risk faktörlerini ortaya çıkarmak, hışıltı fenotiplerinin görülme sıklığı ve astım ile ilişkisini belirlemektir.Hastalar ve Yöntem: Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Allerji ve İmmunoloji polikliniğine hayatın ilk üç yılında en az üç kez hışıltılı solunum atağı geçirme şikayeti ile başvuran, konjenital malformasyon, gastroözafageal reflü, trakeobronşial bası, aspirasyon sendromları, kalp yetmezliği, kistik fibroz, immun yetmezlik gibi hastalıklar öykü, muayene ve ileri incelemelerle dışlanmış 208 hışıltılı çocuk çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya alınan hastaların dosyaları, altı yaş sonrasında retrospektif olarak incelenmiştir. Hışıltının gidişatı, altı yaş sonrasında hastalığın seyri, hastaların demografik özellikleri, klinik ve laboratuar verileri doğrultusunda değerlendirilmiştir.Bulgular: Hışıltı fenotiplerinden geçici erken hışıltı 107 (%51,4), non atopik hışıltı 28 (%13,5) ve atopik hışıltı 73 (%35,1) çocukta tespit edildi. Çocukların 65'i (%31,3) kız, 143'ü (%68,7) erkekti. Erkek cinsiyet, tüm hışıltı fenotiplerinde yüksek oranda olup, hışıltı fenotipleri arasında cinsiyet açısından farklılık izlenmedi. Allerjik rinit, birinci derece akrabalarda astım olması, evde hayvan besleme, başvuru anında total serum IgE'nin 50 IU/ml'den yüksek olması, prick testi veya spesifik IgE'de solunum yolu allerjenleri ile duyarlanma, hayatın ilk üç yılında geçirilen hışıltı atağının beşten fazla olması, hışıltı başlama yaşının dokuz aydan büyük olması hışıltının kalıcılığı ve astım gelişimi için risk faktörleri olarak bulunurken; erkek cinsiyet, ikinci derece akrabalarda astım olması, prematurite, sezeryan ile doğum, sigara dumanına maruziyet, hamilelikte sigara içimi, ailede alerjik rinit, hışıltılı çocukta ve ailesinde atopik dermatit, kreşe gitme, yenidoğan döneminde mekanik ventilatöre bağlanma öyküsü hışıltının kalıcılığı ve astım gelişimi için risk faktörü olarak bulunmadı. Astım için risk faktörlerinin ayrı ayrı ve birlikte incelenmesiyle oluşturduğumuz astım tahmin indeksinin duyarlılığı %83, özgüllüğü %90.7, pozitif prediktif değeri 89,2, negatif prediktif değer %85,2 olarak bulunmuştur.Sonuç: Oluşturduğumuz astım tahmin indeksinin tekrarlayan hışıltı ile başvurmuş çocuklara tarama testi olarak kullanılması ile bu çocuklardan hangisinin gelecekte astım olacağını ayırt etmek ve erken müdahale stratejileri geliştirilerek hastalığın doğal seyrini değiştirmek mümkün olabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: It is not possible to diagnose every wheezing case as asthma during the infancy. It is difficult to establish a final diagnosis of asthma for children under the age of 6 because of the various phenotypes related to wheeze. For this reason, it is vitally important to re-evaluate the children who visited hospital for recurrent wheezing in early childhood after the age of six. The purpose of this study is to determine the course of wheeze in children who visited hospital under the age of 3 with the complaint of recurring wheeze and to follow the course of the illness until after the age 6. The study also aims to reveal potential risk factors which have effect on persistency of wheeze according to patients? demographic characteristics and their clinical and laboratory findings by conducting retrospective study on patients who are over the age of 6 and finally to specify the frequency of wheeze phenotypes and it?s relation with asthma.Patients and Method: This study includes 208 children who visited The Selçuk UniversityMeram Faculty of Medicine Pediatric Allergy and Immunology Department at least three times during the first three years of their lives with the complaints of wheezing attacks. Those who visited the department with the diseases such as congenital malformation, gastro esophageal reflux, tracheobronchial fistula, aspiration syndrome, heart failure, cystic fibrosis and immunodeficiency were eliminated and excluded from the study after physical examination and advanced research. The files of the patients which were included in the study have been examined retrospectively after the age of 6. The course of wheeze has been evaluated by taking into account the course of disease after the age of 6, patients? demographic characteristics and clinical and laboratory findings.Findings: Transient early wheezing 107 (51, 4%), non atopic wheezing 28 (13, 5%), atopic wheezing 73 (35, 1%) have been detected. Sixty five (31, 3%) of the children were females and 143 (68, 7%) were males. The rate of male gender is high in all wheezing phenotypes but in terms of gender no difference was detected between the wheezing phenotypes. Whilst allergic rhinitis, asthma inherited from first degree relatives, having a pet at home, the level of total serum IgE is being higher than 50 IU/ml on admission to hospital, sensitization to aeroallergens at prick test or specific IgE, the amount of wheezing attacks being more than five before the age of three, the beginning age of the wheezing attack is being greater than nine months were found as the potential risks of asthma and continuation of wheezing; male gender, asthma inherited from second degree relatives, prematurity, birth by cesarean section, exposure to cigarette smoke, smoking during pregnancy, members of the family having allergic rhinitis, children with wheezing and familial atopic dermatitis, going to kindergarten, connecting to mechanical ventilator during infancy were not found as risk factors for continuation of wheezing and progressing of asthma.After the separate and together evaluation of the risk factors we have developed an asthma prediction index. The values of the index have been found as it is written below. The sensitivity 83%, specificity 90.7%, positive predictive value 89, 2%, negative predictive value was 85.2%.Conclusion: It might be possible to distinguish which of the children who comes to the department with the complaints of recurrent wheezing might suffer from asthma by using the asthma prediction index. It might also be possible to change the natural course of the disease by developing early intervene strategies