Hepatit B virus infeksiyonlu hastalarda fibrozisin gelişimi ile prolidaz enzim aktivitesi ve insulin-like growth factor-1'in ilişkisi
The association of the hepatic fibrosis with the prolidase enzyme activity and insuline-like growth factor (IGF-1) in patients with hepatitis B virus infection
- Tez No: 118421
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞABAN ÇAVUŞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
VI. ÖZET Hepatit B virus infeksiyonunun önemli komplikasyonları kronik hepatit ve sirozdur. Kronik infeksiyonda hastalığın seviyesi fibrozisin derecesi ile paralellik gösterir. Kronik hepatitin varlığı ve fibrozis düzeyi ancak histolojik inceleme ile belirlenebilir. Ancak karaciğer iğne biyopsisinin invaziv bir yöntem olması nedeniyle, fibrozis gelişiminin takibinde invaziv olmayan çeşitli testlere gereksinim duyulur. Bu çalışmada; fibrozisle ilişkisi olduğu bilinen prolidaz enziminin ve Insulin-like Growth Factor-1'in HBV'ye bağlı kronik hepatit olgularında fibrozisin evresi ile ilişkisi araştırılmıştır. Çalışmaya karaciğer iğne biyopsisi ile kronik hepatit B tanısı konmuş 92'si erkek, 6'sı kadın 98 hasta dahil edildi. Hepatit B dışında başka hastalığı olmayan hastalar; biyopsi sonuçlarına göre gruplandırıldı. 25 hasta evre 0, 44 hasta evre 1,10 hasta evre 2, 14 hasta evre 3 ve 5 hasta evre 4 olarak tanımlandı. Kontrol grubu olarak sağlıklı donörlerden 25 kişi çalışmaya alındı. Prolidaz ölçümünde modifiye edilmiş Myara yöntemi kullanıldı. Serum IGF-1 düzeyleri IGF-I ELISA (DRG, Almanya) test kiti kullanılarak ölçüldü. Serum prolidaz seviyeleri kontrol grubunda 607,32 ± 94.69 U/L, fibrozis gelişmemiş (evre 0) hepatit B virüs enfeksiyonlularda 717 ± 268.01 U/L tespit edilmiş, evre 1,2,3 ve 4 hastalarında da sırasıyla (920,02 ± 398,22 U/L), (790,1 ± 280,41 U/L), (1008,42 ± 761,26 U/L), (1120,2 ± 232,45 U/L) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY THE ASSOCIATION OF THE HEPATIC FIBROSIS WITH THE PROLIDASE ENZYME ACTIVITY AND INSULIN-LIKE GROWTH FACTOR (IGF-1) IN PATIENTS WITH HEPATITIS B VIRUS INFECTION The most important complications of hepatitis B virus infection are chronic hepatitis and cirrhosis. The degree of chronic infection is associated with the degree of fibrosis. Chronic hepatitis and fibrosis can only be diagnosed by hystopatological examination. Because liver needle biopsy is an invasive technique, it is necessary to develop alternative noninvasive tests for monitoring fibrosis. In this study, prolidase enzyme and insulin-like growth factor-1 (IGF-1), known to be related with fibrosis, were investigated among patients with chronic hepatitis in order to show the relation between fibrotic activity and these tests. A total of 98 chronic hepatitis patients (92 male and 6 female ) whose illness were diagnosed by liver needle biopsy were included in this study. The patients who had no illness except from hepatitis B virus infections were categorised according to the biopsy results. The stage of the fibrosis were grade 0 in 25 patients, grade 1 in 44 patients, grade 2 in 10 patients, grade 3 in 14 patients, and grade 4 in 5 patients. Twenty-five individuals were admitted as control group in this study. The Modified Myara Method was used to determine serum prolidase enzyme activity. Serum IGF- 1 levels were measured by IGF-1 ELISA kit (DRG, Almanya). The mean serum prolidase activity was 607,32 ± 94.69 U/L in control group and 717 ± 268.01 U/L in patient with chronic hepatitis B virus infection(grade 0) who did not develop fibrosis. The mean plasma prolidase enzyme was measured as (920,02 ± 398,22 U/L), (790,1 ± 280,41 U/L), (1008,42 ± 761,26 U/L), (1120,2 ± 232,45 U/L) in patients with grade 1, 2, 3 and 4 respectively.