Son trimestr gebelerde streptococcus agalactiae (B grubu streptokok) kolonizasyonunun prevalansı ve yenidoğana geçiş oranının araştırılması
Investigation of the prevalence of streptococcus agalactiae (group B streptococcus) colonization in pregnant women at the last trimester and the transmission rate to their newborns
- Tez No: 118420
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
VI-OZET Bu çalışma, son trimestrdaki gebe kadınlarda Grup B Streptokok (GBS) kolonizasyonu ile kolonize annelerden bebeklerine vertikal geçiş oranlarını ve kolonizasyondan en sık izole edilen serotipleri belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla son trimestrda olup kolonizasyon durumu araştırılacak olan 210 gebe ile kontrol grubu olarak GBS kolonizasyonu olmayan 40 gebe kadın ve yenidoğanları çalışmaya alındı. Kolonizasyon varlığı, gebe kadınlarda vajinal ve rektal sürüntü örnekleri, yenidoğanlarda ise orofarengeal ve umbilikal sürüntü örnekleri alınarak araştırıldı. Çalışma grubuna ait gebelerde kolonizasyon sıklığının yanısıra yaş ve gebelik sayısının kolonizasyona etkisi araştırıldı. Konvansiyonel yöntemlerin uygulandığı laboratuvar çalışmasında, selektif olarak supplement Todd-Hewitt buyyon ve GBS'ların serotiplendirilmesi için serotip la, Ib, II, III, IV ve V ' e ait antiserumları içeren kit (Denka-Seiken/ Japan) kullanıldı. Çalışmaya alınan gebelerdeki kolonizasyon oranı %8, yeni doğana vertikal geçiş oranı ise %12 olarak bulundu. Yeni doğanlarda GBS'e ait nozokomiyal kolonizasyon görülmedi. Gebelik sayısı ile GBS kolonizasyonu arasında istatiksel olarak anlamlı fark olmasına rağmen (p=0.001), gebelerin yaşları ile GBS kolonizasyonu arasında anlamlı bir fark saptanmadı (p=0.361). Serotiplendirme çalışmaları sonrası en sık izole edilenin serotip la (%29.4) olduğu ve yenidoğanlardan izole edilen GBS'ların annelerinden izole edilenlerle aynı serotipte olduğu saptandı. Elde ettiğimiz veriler dikkate alındığında, son trimestrdaki multipar gebelerde GBS araştırılmasının yenidoğan kolonizasyon ve infeksiyonlarının önlenmesinde önemli olduğu ve serotiplendirme çalışmalarının geleceğe yönelik epidemiyolojik değeri olabileceği düşünülmektedir. 31
Özet (Çeviri)
VII-SUMMARY INVESTIGATION OF THE PREVALANCE OF STREPTOCOCCUS AGALACTIAE ( GROUP B STREPTOCOCCUS) COLONIZATION IN PREGNANT WOMEN AT THE LAST TRIMESTER AND THE TRANSMISSION RATE TO THEIR NEWBORNS The aim of this study was to determine the colonization of Group B Streptococcus (GBS) in last trimester pregnant women, the vertical transition ratio and the most commonly isolated serotypes. For this purpose we have investigated 210 pregnant women in their last trimester and we choose 40 pregnant women (known to be devoid of colonization) and their newborn babies as the control group. The women's samples were taken from vagina and rectum, whereas the newborn's were from oropharynx and umblicus. We have also studied the effect of the women's age and parity on colonization. For culture conventional methods using supplemented Todd-Hewitt media and for serotyping Denka-Seiken/Japan kit containing serotypes la, lb, II, III, IV and V were used. The colonization rate in the study group was found to be 8% and the vertical transition rate 12%. No nosocomial colonization was detected in the newborns. Although there was significant difference in the colonization rates between first time pregnant women and muciparous women (p=0.001), no correlation was found between the age and colonization rate (p=0.361). The most commonly isolated serotype was la (29.4%) and the serotypes isolated from newborns matched the ones isolated from their mothers. We conclude that it is important to investigate the GBS colonization in last trimester pregnant women to prevent newborn colonization and infections. Furthermore serotyping may be of great value in the future for epidemiologic studies. 32