Obstetrik problemli (erken membran rüptürü, erken doğum tehditi, abortus veya ölü doğum) gebe kadınların serviko-vajinal sürüntü ve serum örneklerinde listeria araştırılması
  1. Tez No: 118442
  2. Yazar: BERNA ERAYMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MAHMUT BAYKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
6. ÖZET Listeriyoz seyrek görülen, fakat özellikle son zamanlarda Batı Avrupa ve Kuzey Amerika'da besin kaynaklı epidemiler sonucu prematür doğum, neonatal sepsis ve meningoensefalit gibi hayatı tehdit eden tablolara neden olan önemli bir hastalıktır. Anneden bebeğe geçişin intrauterin transplasental yolla veya doğum sırasında servikovajinal kanaldan assandan yolla olduğu düşünülmektedir. Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na başvuran 151 gebe kadının servikovajinal sürüntü örneklerinde L. monocytogenes varlığı mikrobiyolojik kültür yöntemleriyle Merkez Laboratuvarı Mikrobiyoloji bölümünde araştırıldı. 106 kişilik hasta grubundan 1 vakada L. monocytogenes, 1 vakada ise L.innocua izole edildi. Bu populasyondan 120 kişinin de serum örneklerinde tüp aglütinasyon yöntemi ile Listeria antikorları tarandı. İzole edilen suşların 2'si de serogrup 4b olarak bulundu. Üreyen L. monocytogenes ampisilin, eritromisin, gentamisin, imipenem, kloramfenikol, penisilin, rifampisin, trim/sülfamet. ve vankomisine duyarlı; 1. ve 3. kuşak sefalosporinler ve siprofloksasine orta derecede duyarlı; ofloksasine dirençli idi. Gebelik döneminde grip benzeri şikayetlerle karşılaşıldığında listeriyoz unutulmamalı, kan ve serviko-vajinal sürüntü kültürleri yapılmalıdır. Özellikle gebelik döneminde listeriyoz bulaşı için kaynak olabilecek besinler konusunda eğitim çalışmaları yapılmalıdır. Listeriyoz tedavisinde ampisilin seçkin yerini korumaya devam ederken eritromisin ve trim/sülfamet. alternatif tedavide öncelikle düşünülmelidir. 41
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Listeriosis, causing life threatining conditions such as prematüre birth, neonatal sepsis and meningoencephalitis as a result of recent food-born epidemics especially in West Europe and North America is an occasionally seen important disease. Mother to baby transmission is thought to be via intrauterin transplacental way or from cervicovaginal canal ascendanly at the time of birth. In the Central Laboratory, Microbiology Department, presence of L. monocytogenes in the samples of cervicovaginal swab (106 patients and 45 control group) of 151 pregnant women who applied to Selçuk University, Meram Faculty of Medicine, Departmant of Gynecology and Obstetricks were investigated. From a group of 106 patients, L. monocytogenes was isolated in 1 case and L.innocua was isolated in 1 case, Listeria antibodies were screened in serum samples of 120 cases out of 151 study group by tube agglutination method. Two isolated strains were found to be serogroup type 4 b. Isolated L. monocytogenes was sensitive to ampicillin, erythromycin, gentamicin, imipenem, chloramphenical, penicillin, rifampicin, trimethoprim/sulfamethoxazole and vancomycin semi-sensitive to 1st and 3rd generation cephalosporins and ciprofloxacine, and resistant to ofloxacine. When a pregnant patient comes with flu-like symptoms, listeriosis should never be forgotten swab and blood and cervicovaginal cultures should be done. Women especially when they are pregnant should be educated for foods prone to Listeria contamination. Ampicillin remains gold standart in the treatment of listeriosis and erythromycin and trimethoprim/sulfamethoxazole should be considered for alternative therapy. 42