Erzurum yöresinde risk gruplarında brucella seroprevalansı
Determination of brucella sero-prevalance in the risk groups in the province of Erzurum
  1. Tez No: 118446
  2. Yazar: NEDİM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
33 6. ÖZET Hayvanlardan insanlara bulaşan bruselloz, ekonomisi hayvancılığa dayalı bölgemizde de ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma, daha önce bölgemizde risk gruplarında Brucella seroepidemiyolojisiyle ilgili olarak geniş kapsamlı bir çalışma yapılmaması nedeni ile planlanmıştır. Kesitsel nitelikte epidemiyolojik bir araştırma olan bu çalışmada brusellozis yönünden risk taşıyan çeşitli gruplardan alınan serum örneklerinde Wright aglütinasyon testiyle Brucella antikor titrelerine bakıldı. Çalışmaya risk gruplarından 58 veteriner hekim, 112 kasap, 60 kesimhane çalışanı ve 50 mandıra çalışanı olmak üzere toplam 280 kişiden alınan serum örneği dahil edildi. Kontrol grubu olarak ta 100 kan donöründen alınan serum örnekleri incelendi. Dünya Sağlık örgütünün kabul etmiş olduğu 1/40 ve üzeri dilüsyondaki değerler seropozitif olarak değerlendirildi. Ayrıca risk grubunda yer alan bireylere; cinsiyet, yaş, meslekteki çalışma süresi, eğitim durumu ve çalışma esnasında alınan koruyucu tedbirleri içeren bir anket uygulandı. Brucella antikor pozitifliği, risk grubunda %17.9; kontrol grubunda ise %4.0 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
34 7. SUMMARY Determination of Brucella Sero-prevalance In The Risk Groups In The Province of Erzurum Brucellosis is a serious disease transmitted from animals to humans and an important problem in the regions where economy is livestock (agriculture) depended like the eastern Anatolia region of Turkey. This study was conducted to determine Brucella sero-epidemiology in risk groups in our region, Erzurum, since there has been no previous attempts to study it in great detail. In our cross-sectional quality study, antibody presence in serum specimens obtained from various risk groups for brucellosis was investigated with Wright Agglutination Test (WAT). A total 280 serum specimens obtained from four different risk groups including 58 veterinarian, 112 butchers, 60 slaughterhouses workers and 50 dairy farm workers, and 1 00 serum specimens as control from blood donors were investigated. In this study, positive values were determined on the basis of agglutination at 1/40 and above serum dilutions rate as described and suggested by World Health Organisation. We also applied an inquiry to people in the risk groups based on sex, age, length in work, education level and protective precautions during work. The percentage of Brucella-positivity were 17.9% in the risk groups and 4.0% in the control group.