Üriner taş oluşumunda genital mikoplazmaların ve diğer bazı bakterilerin rolünün araştırılması
Investigation of the role of genital mycoplasmas and other bacteria in urinary system stone disease
- Tez No: 118480
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER POYRAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1161
Özet
ÖZET Üriner taş oluşumunda genital mikoplazmaların ve diğer bazı bakterilerin rolünün araştırılması amacıyla, kesin taş hastalığı tanısı almış olup, cerrahi müdahale ile tedavi edilecek 72 hasta ve üriner şikayeti olmayan, yaş ve cinsiyet yönünden hasta grubu ile uyumlu 40 kişi kontrol grubu olarak çalışmaya alınmıştır. Hasta grubundan ameliyat öncesi idrar örnekleri ve ameliyat sırasında steril şartlarda elde edilen taş örnekleri alınmıştır. Kontrol grubundan ise yalnızca idrar örnekleri alınmıştır. Alman taş ve idrar örnekleri hem genital mikoplazma yönünden özel besiyerlerine ekilerek hem de rutin besiyerlerine ekilerek incelenmiştir. Ayrıca bu hastaların rutin idrar tahlilleri ve taş örneklerinin mineral analizleri yaptırılmıştır. Genital mikoplazma üremesi yönünden idrar kültür sonuçlan incelendiğinde hasta grubundaki 72 hastanın 29(%40.3)'unda, kontrol grubunda 40 hastanın 15(%37.5)'inde genital mikoplazma üremesi saptanmıştır. Hasta ve kontrol grubunda genital mikoplazma üremesi sonuçlan karşılaştırıldığında farklılıklar istatistiksel yönden anlamsız bulunmuştur (p>0.05). Rutin idrar kültürü sonuçları incelendiğinde hasta grubunda 32(%44.4) hastada bakteri üremesi saptanırken, kontrol grubunda 10(%25) hastada üreme gözlenmiştir. İnfeksiyon yönünden anlamlı olabilecek 104 koloni/ml düzeyi üzerinde kontrol grubunda hiç üreme saptanmazken hasta grubunun 2(%2.7)'sinde bu düzeyde üreme saptanmıştır. Genital mikoplazma yönünden taş kültürü sonuçları incelendiğinde 72 taş kültürünün 5(%6.9)'inde U.urealyticum ürediği gözlenirken, hiç birisinde M.hominis üremesi olmamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigation of the role of genital mycoplasmas and other bacteria in urinary system stone disease. This study has been planned with the aim of investigating the role of genital mycoplasmas and other bacteria in urinary system stone disease. The investigation was carried out in 72 patients planned to be operated for urinary system stone disease as study group and in 40 patients having similar age and sex characters and having no complaints from urinary system diseases as control group. Midstream voided bladder urine samples have been obtained preoperatively and removed stone portions have been obtained intraoperatively in sterile conditions from study group. Only urine samples have been obtained from control group. All these samples were cultured on standard culture media as well as on spesific media for genital mycoplasmas. Urine analyses and the compositions of renal stones were also obtained. When genital mycoplasmas isolated in urine samples were investigated, genital mycoplasmas were cultured in 29 patients (40 %) and 15 patients (37.5 %) from study and control group, respectively. It was not statistically significant when genital mycoplasmas isolated in urine samples obtained from study and control group were compared (p>0.05). When bacteria isolated in conventional urine samples were investigated, bacterial growth were detected in 32 patients (44.4 %) and 10 patients (25 %) from study and control group, respectively. A bacterial growth over 104 CFU/ml was detected in 2 patients from study group. There was no bacterial growth over 104 CFU/ml as accepting significant as an infection in control group. While there was no M.hominis isolation from stone cultures, U.urealyticum was isolated in 5 stone cultures (6.9 %) in the sudy group. Bacterial growth was detected in 12 stone cultures (16.7 %). It was not statistically significant when U.urealyticum isolation and medical history having a former urinary system stone disease were compared (p>0.05), but the relation between U.urealyticum isolation and stone composition was statistically significant (p0.05).