LDLR geni mutasyonu bulunan Türk ailesel hiperkolesterolemi hastalarında, PCSK9 ve APOB gen mutasyonu varlığı
Presence of PCSK9 ve APOB gene mutation of LDLR gene mutation positive Turkish familial hypercholesterolemia patients
  1. Tez No: 629772
  2. Yazar: MÜGE BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Sık görülen tek gen hastalığı olarak ailesel hiperkolesterolemi, toplum sağlığı açısından oldukça önemlidir. Ailesel hiperkolesterolemiye neden olan başlıca üç genin araştırılması amacı ile Türkiye'nin yedi coğrafik bölgesinden hasta toplanmıştır. Hastalara TÜBİTAK destekli“213S147”numaralı proje aracılığı ile ulaşılmıştır. Bu hastalar için dahil olma kriteri LDL düzeylerine göre belirlenmiştir. Hastaların periferik kan örneklerinden DNA izole edilmiştir. Bu DNA'lar ilk etapta LDLR geni primerleri ile PCR yöntemi ile çoğaltılmıştır. LDLR geni tüm gen dizi analizi sonrası mutasyon tespit edilen hastalar arasından seçilen 52 hastada, APOB ve PCSK9 genleri aynı yöntemle çalışılmış, tüm gen dizi analizleri sağlanmıştır. Bu analizler sonucu LDLR geninde mutasyon tespit edilen hastalarda, APOB geni mutasyonu görülme sıklığı %5,76, PCSK9 mutasyonu görülme sıklığı %1,92 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Familial hypercholesterolaemia is a common monogenic disease and it is very important for public health. Patients are collected from seven regions of Turkey for investigating three main causative genes of familial hypercholesterolemia. The patients were obtained by TÜBİTAK supported project“213S147”. Inclusion criteria for these patients were determined according to average LDL levels. DNA was isolated from peripheral blood samples. Firstly, these DNAs of patients were amplified by PCR with the primers of the LDLR gene. After analysis of LDLR gene sequence, 52 patients who had mutation were selected to study. In 52 patients, APOB and PCSK9 genes were studied by the same method and all gene sequence analyzes were provided. The result of these analyzes, from the patients who had LDLR gene mutations, carrying both incidence of APOB gene mutation was 5.76% and PCSK9 gene mutation was 1.92%.