Tip 2 diabetiklerde lökositlerin oksijen bağımlı antimikrobiyal etkinliğinin enzimatik tayini
The Enzymatic determination of oxygen-dependent antimicrobial activity of leukocytes in type 2 diabetics
  1. Tez No: 118505
  2. Yazar: MUSTAFA KANAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. H. HÜSREV HATEMİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Glukoz ve diğer enerji metabolizma bozuklukları ile karakterize kronik bir hastalık olan diabetes mellitus; endokrin hastalıklar içinde en sık görüleni olup, akut metabolik olayların yanısıra geç dönemde vasküler, renal, retinal ve nöropatik komplikasyonlarla seyreder. Bu hastalığın enfeksiyonlara eğilimi ne ölçüde arttırdığı tartışmalıdır. Çalışmamızda lökositlerde oksijene bağımlı bakterisidal etkinliğin göstergelerinin (SOD, GSH-Px, GSH-R, katalaz ve MDA), diabetiklerde ve benzer demografik özellikler gösteren kontrol grubunda araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma grubuna, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından takip edilen ve insülin kullanan tip 2 diabetik 28 hasta ile 31 sağlıklı birey alınmıştır. Çalışma verilerinin değerlendirilmesinde“Student t testi”ve gerekli görüldüğü hallerde non-parametrik testlerden yararlanılmıştır. Çalışmamızda SOD aktivitesi diabetiklerde kontrol grubundan farksız bulundu (2.14 ±1.31 U/mgr.pr'e karşılık 2.48 ± 1.19, p=0.289).
Özet (Çeviri)
THE ENZYMATIC DETERMINATION OF OXYGEN-DEPENDENT ANTIMICROBIAL ACTIVITY OF LEUKOCYTES IN TYPE 2 DIABETICS (SUMMARY) Diabetes mellitus (DM) is a chronic disease characterized by disorders in glucose and other energy metabolisms. It is the most frequent endocrine problem and may be complicated by vascular, renal, retinal, and neuropathic problems in its course. Whether this diseases increases a tendency to infectious diseases is still controversial. In this study, we aimed to investigate the parameters of oxygen-dependent bactericidal activity (SOD, GSH-Px, GSH-R, catalase, and MDA) in leukocytes of diabetics and also of control group having comparable demographic features. Twenty-eight patients with type 2 diabetes under insulin treatment being followed by Internal Medicine Department of Cerrahpaşa Medical Faculty and also 31 healthy people were included into the study.“Student t test”and when needed non- parametric tests were used for the analysis of the results. In this study, SOD activity in diabetic group was similar to the one in control group (2.14 ± 1.31 U/mgr.pr versus 2.48 ±1.19, respectively, p=0.289).