Huzurevlerinde yaşayan yaşlı bireylerde öz bakım gücünün yaşam doyumlarına etkilerinin incelenmesi
The Examination of the effects of the self-care strength of the elderly individuals who live in care hauses to their quality of life
  1. Tez No: 118543
  2. Yazar: EZGİ BAKIŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEZGİ ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
1. ÖZET Bu araştırma, huzurevinde yaşayan yaşlı bireylerin öz-bakım gücünün yaşam doyumlarına etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin 173'ü kadın, 167'si erkek olmak üzere toplam 340 kişiden oluşmaktadır. Araştırmanın verilerini toplamak için bir sorgulama formu ile öz-bakım gücü ve yaşam doyumu ölçeği kullanılmıştır. Öz - bakım gücü ölçeği Kearney ve Fleischer tararından geliştirilmiş, Nahcıvan tararından geçerlik, güvenirliği yapılmıştır. Yaşam doyumu ölçeği Neugarten taralından geliştirilmiş, Karataş tarafından geçerlik, güvenirliği yapılmıştır. Araştırma verileri bilgisayar yoluyla, iki grup karşılaştırılmasında student-t testi, Mann- Whitney U testi, ikiden fazla grup kıyaslamalarında ise tek yönlü varyans analizi (Post-Hoc-Dunn's) ve Kruskall Wallis kullanılarak değerlendirilmiştir. Öz-bakım ile yaşam kalitesi arasındaki ilişki Pearson's Korelasyon Testi ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda; öz-bakım gücünün 55-64 yaş grubunda, evli olanlarda, memurlarda, üniversite mezunlarında, ziyaretçisi gelenlerde, günlük işlerde başkalarına bağımlılık duymayanlarda yüksek bulunmuştur. Yaşam doyumu, erkeklerde, 55-64 yaş grubunda, emeklilerde, evli olanlarda, lise ve üniversite mezunlarında, ziyaretçisi gelenlerde, hipertansiyon diyeti kullananlarda yüksek bulunmuştur. Yaşlı bireylerin öz-bakım gücü ile yaşam doyumu arasında pozitif yönde güçlü bir ilişkinin olduğu saptanmıştır (r:0.839, pO.001). Buna göre, öz-bakım gücü yükseldikçe yaşam doyumu da yükselmektedir.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY The examination of the effects of the self-care stregth of the elderly individuals who live in care houses to their quality of life. This research has been made to examine the effects of the self-care strength of for the effect of mature individuals who live in care hauses to their quality of life. The people participated to the study consist of 173 women and 167 man, total of which is 340 people who life at state nursing homes. In order to collect data for the research, a questionnaire form, and self-care strenght and life satifaction measure was used. Self-care strenght measure was developed by Kearney and Fleischer, and Nahcivan made its validity and reliability for Turkish population. Quality of measure was developed by Neugarten, and its validity and reliability for Turkish population was made by Karataş. Data of the research was evaluated via computer by using student-t test and Mann Whitney U test in comparing two groups; when comparing more than two groups, one way variance analysis (Post-Hoc-LSD) and Kruskall Wallis one way variance analysis were used. The corelation between self care strength and quality of life was made by Pearson's correlation analysis. As the resault of the research, it was found that self-care strength is high in individuals who are between 55-64 age group, married people, officers, those graduated from university, who have somebody to visit them and who do not depend on anybody else while doing their daily activity. Quality of life was found to be high in men, age group of 55-64, retired individuals, married people, those -graduated from high school and university, who have somebody to visit them and those being on hypertension diet. It was determined that there is a strong positive relation ship between the self-care strength of elderly individuals and their quality of life (r=O.830, pO.001). Therefore, the higher the self-care strength is, the higher the quality of life will be.