Huzurevinde yaşayan geriatrik bireylerde depresyon ve anksiyetenin yaşam kalitesi, denge ve yürüme bozukları ile ilişkisi
The relationship between depression and anxiety and quality of life, balance, and gait disturbances in geriatric individuals living in nursing homes
  1. Tez No: 956701
  2. Yazar: İPEK GÖKALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ŞAHİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ülkemizde ve dünyada yaşlı nüfus giderek artmaktadır. Toplumda yaşlı nüfusun fazla olması kronik hastalıkların da zaman içinde artışına yol açmaktadır. Kronik hastalıklar da yaşlı bireylerde depresyon ve anksiyete görülme riskini artırmaktadır. Yaşlı bireylerde depresyon ve anksiyetenin yaygın olması, onların fiziksel işlevselliklerini de ciddi anlamda etkilemektedir. Fiziksel yetersizlikler de yaşlıda yaşam kalitesinin düşmesine, denge kaybı ve yürüme bozukluklarının da artmasına neden olmaktadır. Bu çalışma da huzurevinde yaşayan geriatrik bireylerde depresyon ve anksiyetenin; yaşam kalitesi, denge ve yürüme bozuklukları ile olan ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma; 15 Kasım 2024- 15 Şubat 2025 tarihleri arasında yapıldı. Katılımcılar Özel Avrasya Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezi'nde ikamet eden bireyler arasından seçildi. Çalışmaya 26 birey dahil edildi. Katılımcılara; Geriatrik Depresyon Ölçeği-Kısa Form, Geriatrik Anksiyete Ölçeği, Tinetti Denge ve Yürüme Ölçeği, Zamanlı Kalk ve Yürü Testi ve Nottingham Sağlık Profili uygulandı. Verilerin normal dağılımı Kolmogorov Smirnov testine göre belirlendi.
Özet (Çeviri)
The elderly population is increasing both in our country and around the world. The rise in the aging population leads to an increase in chronic diseases over time. Chronic conditions, in turn, elevate the risk of depression and anxiety in older individuals. The prevalence of depression and anxiety among the elderly significantly affects their physical functionality. These physical impairments contribute to decreased quality of life, increased balance problems, and walking disords. This study aimed to examine the relationship between depression and anxiety with quality of life, balance, and gait disorders in geriatric individuals living in a nursing home. The study was conducted between November 15, 2024, and February 15, 2025. Participants were selected from residents of the Private Avrasya Nursing Home and Elderly Care Center. A total of 26 individuals were included in the study. The Geriatric Depression Scale-Short Form (GDS-SF), Geriatric Anxiety Scale (GAS), Tinetti Balance and Gait Evaluation Scale (TBGS), Timed Up and Go Test (TUG), and Nottingham Health Profile (NHP) were administered to participants. The Kolmogorov-Smirnov test was used to assess the normality of data distribution.