Yaşlı bireylerde yalnızlığın incelenmesi
  1. Tez No: 49518
  2. Yazar: NALAN GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEVGİ HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
46 VI. ÖZET Araştırma, huzurevlerinde yaşayan yaşlıların yalnızlık duygusu incelenerek hemşirelerin yaşlı bireylere verdiği hizmetleri geliştirmeleri amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırma, Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna (SHÇEK) bağlı, Ankara ilindeki iki huzurevinde yapılmıştır. Bu iki huzurevinde yaşayan yaşlı bireyler araştırmanın evrenini oluşturmuştur. Örneklem grubunu 60 yaş ve üzerinde olan, organik ruhsal bozukluk, demans, epilepsi ve mental retardasyon tanısı konmamış yaşlı bireyler ile çalışmaya katılmayı kabul eden, 142 yaşlı birey oluşturmuştur. Araştırmada veriler, 20 maddeden oluşan Likert tipi bir ölçek olan UÇLA Yalnızlık ölçeği ve yaşlı bireylerin, özelliklerini, aile ilişkilerini ve sosyal ilişkilerini kapsayan bir veri toplama formu uygulanarak toplanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelikler, aritmetik ortalama, eşit varyanslı iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, tek yönlü varyans analizi, Tukey-HSD ve Duncan testleri kuUanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre; Çalışmaya katılan yaşlı bireylerin“orta”derecede yalnızlık hissettikleri tespit edilmiş, yaş ve cinsiyet grupları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Çalışmamızda öğrenim, gelir ve ziyaretçi durumunun yalnızlığı doğrudan etkilediği görülmüştür. Yaşlı bireylerin hayata bakışları, karakter yapılan ve gelecekle ilgili endişeleri yalnızlık düzeyini arttırmaktadır. Ayrıca yaşlıların çoğunun el uğraşları, eğlence ve sosyal aküvite gibi yaşama dönük aktivitelere katılma konusunda yetersiz oldukları belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
47 SUMMARY This research has been planned for the purpose of studying loneliness in elderly people who live in nursing homes and developing nursing services for elderly. The research has performed in two nursing homes in Ankara. Sampling of the research consist of 142 elderly persons who are 60 years and over and, those accepted to join the research. Data were obtained through UCLA Loneliness Scale and a questionaire about old people characteristics. For the assesment of data, percentage, means and Levene's Test for Equality of Variances (t test), One- way ANOVA test, Tukey-HSD and Duncan test have been applied. In the research, it has been determined that elderly people in nursing homes have felt“middle”degree loneliness according to UCLA-LS. The age and sexuality have no affect on loneliness. Results indicate that educational level, income and visitors effect loneliness, directly. Elderly people's point of view to life, personality characteristics and concern about future have caused raising loneliness. And we find that most of elderly people in nursing homes have no activities, such as handicraft, entertaining activities and social activities. Absence of these activities have also contributed the loneliness feeling. In the direction such findings of the research, various recommendation were made for the future researchs.