Allojenik granülosit ve kök hücre donörlerinde rHuG-CSF'in nötrofil adezyon molekül ekspresyonu ve trombosit-lökosit kompleks oluşumu üzerine etkisi
Effect of G-CSF administration to allogeneic stem cell and granulocyte donors on platelet-leukocyte complex formation anf neutrophil adhesion molecule expression
- Tez No: 118572
- Danışmanlar: PROF.DR. LEVENT ÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET G-CSF verilmesinin bazı sağlıklı vericilerde pretrombotik bir risk oluşturabileceğini destekleyen, G-CSF'in hafif düzeyde geçici hiperkoagülabilite yaratabileceği yönünde bulguların sunulduğu az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada allojenik granülosit ve kök hücre vericilerine rHuG-CSF verilmesi ile nötrofil yüzeyinde birer adezyon moleküllü olan D2-integrin (CDllb/CD18) ve L-selektin (CD62L) ekspresyonlarında izlenen değişiklikler ve trombosit-nötrofil kompleks oluşumları flow-sitometrik yöntemle saptanmaya çalışılmıştır. Bu çalışma granülosit (n=7) ve periferik kan kök hücre aferezi (n=4) yapılan yaşları 18-49 arasında değişen, 11 (2 kadın, 9 erkek) sağlıklı erişkinde gerçekleştirildi. Granülosit aferezi için vericilere 5 D g/kg dozda G-CSF 12 saat ara ile toplam 3 kez SC yolla verildi. Allojenik kök hücre aferezi için vericilere 5 D g/kg dozda G-CSF 12 saat ara ile toplam 5 gün süreyle SC yolla verildi, altıncı günde periferik kan CD34+ hücre sayımı yapılarak mikrolitrede 20 hücreden fazla CD34+ progenitor hücre olması durumunda kök hücre aferezine (Fresenius AS204) başlandı. Nötrofil adezyon molekül ekspresyonlan ve trombosit-nötrofil kompleks oluşumları akış sitometresi kullanılarak yapılan bir yöntem ile gösterildi. rHuG-CSF verilmesi ile periferik kan nötrofil sayılarında artış (p0.05). Nötrofillerde CD62L (L-selektin) molekül yoğunluğunda aferez öncesinde azalma oluştu (p0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Several reports have demonstrated that G-CSF administration induces a transient, mild hypercoagulable state, which may predispose certain donors to thrombotic complications. In this study changes in the expression of neutrophil adhesion molecules (CD1 lb/CD 18, CD62L) and neutrophil-platelet complex formation following rHuG-CSF administration was investigated in normal granulocyte and stem cell donors by a flow cytometric method. This study was performed in 7 granulocyte and 4 stem cell apheresis donors, aged between 18 and 49. For granulocyte apheresis, rHuG-CSF (5 Dg/kg) was administered subcutaneously every 12 hours for 3 times and apheresis (Fresenius AS204) was performed following two hours after the last dose. For stem cell apheresis, rHuG-CSF (10 Dg/kg/day) was administered subcutaneously for 5 days and apheresis (Fresenius AS204) was performed when peripheral CD34+ cell counts exceeds 20 cell/ D L. Expression of neutrophil adhesion molecules (CD1 lb/CD 18, CD62L) and neutrophil-platelet complex formation following rHuG-CSF administration was investigated in normal donors by a flow cytometric method.