Sağlıklı gönüllü vericilerde G-CSF ile mobilizasyon ve aferez işleminin inflamatuar belirteçler, oksidatif stres ve antioksidan kapasite üzerine etkisi
In healthy voluntary donor mobilization with G-CSF and effects of apheressis process on inflammatory marker, oxidative stress and antioxidant capacity
- Tez No: 329003
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PAŞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Allojenik hematopoetik kök hücre nakli; malign veya malign olmayan hastalığa sahip kişilere yapılır. Bunun için sağlıklı donörden elde edilen kemik iliği, kordon kanı veya granülosit koloni uyarıcı faktör (G-CSF) ile mobilize (kemik iliğinden ayrılıp dolaşıma girmeleri) olan periferik kan hematopoetik kök hücreleri kullanılmaktadır.Çalışmamızda G-CSF ile mobilizasyon ve aferez işleminin, sağlıklı gönüllü donörlerdeki inflamatuar belirteçler, oksidatif stres ve antioksidan kapasite üzerine etkilerini inceledik.Bu çalışmada; serum IL-6 düzeyleri G-CSF ile mobilizasyonun 4. gününde, aferez işleminden hemen sonra ve aferez işleminden 24 saat sonra bazal duruma göre (G-CSF öncesi) istatistiksel olarak önemsiz bir artış göstermiştir. Aferezden 1 hafta sonra ise IL-6 düzeyleri bazal değerlere göre anlamlı bir düşüş göstermiştir. Serum hs-CRP düzeyleri; G-CSF ile mobilizasyonun 4. gününde, aferez işleminden hemen sonra ve aferez işleminden 24 saat sonra bazal değerlere göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Aferezden 1 hafta sonra düşüş göstererek bazal duruma yakın bir değer almıştır.Sağlıklı donörlerde serum ferritin düzeyleri, G-CSF ile mobilizasyonun 4. gününde, aferez işleminden hemen sonra, aferez işleminden 24 saat sonra ve aferez işleminden 1 hafta sonra anlamlı olarak yüksek bulunmuştur.Çalışmamızda serum ileri oksidasyon protein ürünleri (AOPP) düzeylerini G-CSF ile mobilizasyonun 4. gününde (aferez işlemi öncesi) bazal değerlere göre anlamlı olarak düşük bulduk. Aferez sonu yükselmeye başlayan AOPP düzeylerini aferezden 24 saat sonra ve aferezin 1. haftasında anlamlı olarak yüksek kalmaya devam ettiğini tespit ettik. Serum albümin düzeylerini G-CSF ile mobilizasyonun 4. Günü, aferez sonu ve aferezden 24 saat sonra bazal değerlere göre anlamlı olarak düşük bulduk. Aferezden 1 hafta sonra ise yükselerek bazal duruma yakın bir değer aldığını gördük.Serum malondialdehit (MDA) düzeyleri, G-CSF ile mobilizasyonun 4. Gününde bazal değerlere göre düşük bulunmakla birlikte bu düşüş anlamlı bulunmamıştır. Aferez sonu, aferezden 24 saat sonra ve aferezden 1 hafta sonra ise serum MDA düzeyleri anlamlı bir şekilde düşmeye devam etmiştir.Serum total antioksidan kapasite (TAK) düzeyleri G-CSF ile mobilizasyonun 4. Gününde, aferez işleminden hemen sonra, aferez işleminden 24 saat sonra ve aferez işleminden 1 hafta sonra bazale göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur.Bu çalışma G-CSF ile mobilizasyon ve aferez işleminin sağlıklı periferik kök hücre donörlerinde oksidatif stres ve inflamasyona sebep olmakla birlikte doku yıkımına neden olmadığını göstermektedir. Ayrıca bu işlem demir metabolizmasını etkilemektedir. Bu konuda çalışmaların devam etmesinin, G-CSF ile mobilizasyon ve aferez işleminin sağlıklı donörlerdeki potansiyel zararlarının 6 ay ve 1 yıllık dönemlerde de araştırılması ile daha da güvenilir sonuçlara ulaşılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Allogeneic hematopoietic stem cell transplantation; is done to patients have malign or nonmalign disorders. For this stem cells are taken from the healthy donor, cord blood or peripheric blood hematopoietic stem cells which are mobilized (separated from bone marrow and entering circulation) with granulocyte colony stimulating factor, are used.In our study we examined the effects of the mobilization with G-CSF and apheressis process?s on inflammatory marker, oxidative stress and antioxidant capacity.In this study; mobilization with G-CSF in 4. th day, immediately after apheresis and 24 hours after apheresis process compared to basal condition (before G-CSF) showed a statistically insignificant increase in serum IL-6 levels. 1 week after apheresis compared to basal values IL-6 levels showed a significant decrease. Serum hs-CRP levels; mobilization with G-CSF on 4.th day, immediately after apheresis process and 24 hours after apheresis process, were found significantly high compared to basal values. 1 week after apheresis indicating a decrease and took a value near to basal condition.In healthy donor serum ferritin levels; mobilization with G-CSF on 4.th day, immediately after apheresis, 24 hours after apheresis and 1 week after apheresis were found significantly high.In our study compared to basal levels we found serum futher oxidation protein products (AOPP) levels significantly low on 4.th day mobilization with G-CSF (before apheresis process). At the end of apheresis rising of AOPP levels 24 hours after apheresis and at the 1.st week of apheresis we have detected that continue to be remained significantly high. we found that serum albumin levels mobilization with G-SCF on 4. th day, end of apheresis and 24 hours after apheresis significantly lower than basal values. 1 week after apheresis we found that rising take a value near the basal condition.Serum malondialdehyde (MDA) levels, mobilization with G-CSF on 4.th day nevertheless it was low compared to basal values, this decline was not significant. Apheresis end, 24 hours after apheresis and 1 week after apheresis serum MDA levels had continued to decline significantly.Serum total antioxidant capacity (TAC) levels mobilization with G-CSF on 4. th day, immediately after apheresis process, 24 hours after apheresis process and 1 week after apheresis process compared to basal it was found significantly high.This study show that mobilization with G-CSF and apheresis process cause oxidative stress and inflamation in healthy peripheric stem cell donor but not lead to degradation of tissue. Furthermore this process effected iron metabolism. Continuation of studies on this subject, mobilization with G-CSF and potential damage of apheresis process in healthy donor even at 6 months and 1 year periods searching we think that more reliable conclusions could be reached.