Hasta hakları ve etik
Patient rights and ethics
- Tez No: 118579
- Danışmanlar: PROF.DR. ARSLAN TERZİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deontoloji ve Tıp Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
IX. ÖZET Hasta haklan, 19. yüzyılın başından itibaren ve özellikle I. Dünya Savaşı 'na tepki ortamında gelişen insan haklarının, sağlık hizmetlerine uygulanması sonucu gündeme gelmiştir. n. Dünya Savaşı sırasında, tıbbî bilimsel bilgilerin insan haklarını ihlâl edecek şekilde ve hasta haklarına aykırı bir biçimde uygulanması büyük bir yankı uyandırmış ve bunun sonucunda Dünya Tabipler Birliği kurularak, hasta haklarının geliştirilmesi yolunda önemli çalışmalar yapılmıştır. Dünya Tabipler Birliği'nin kurulmasıyla hasta haklarının kapsamlı bir şekilde genişletilmesi yolunda önemli adımlar atılmış ve hasta haklarıyla ilgili birçok bildirge oluşturulmuştur. Bilimin gelişmesi ve buna bağlı olarak teknik olanakların tıpta kullanılması, oluşturulan bu bildirgelerin devamlı bir şekilde geliştirilmesi gereğini doğurmuş ve bundan sonra da bilim ve teknolojiye paralel olarak genişletilmeye devam edilecektir. 67
Özet (Çeviri)
SUMMARY Patient rights inserted to medical health service in the beginning of 19th century and especially after the First World War as a reaction of it. During the Second World War, the medical scientific researches violated to human rights and their usage against to patient rights made a great reaction. For this reason, on the progress of patient rights there have been very important developments by establishing the World Medical Association. After that many reports concerned of patient rights constituted. The scientific progress and medical usage of technical apportunities have been required the reports about patient rights to develop permanently. And this continuous progress of patient rights will expand with scientific and technological researches. 68