Asetaminofen hepatoksisitesinde N-Asetilsistein ve 4-Metilprazol'ün terapötik etkinliğinin rat modelinde karşılaştırılması
Comparison of the therapeutic effcacy of 4-methylpyrazole and acetylcystein on acetaminophen hepatotoxicity in rats
  1. Tez No: 118578
  2. Yazar: MUHARREM HASAN UĞUR CİNAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET DANACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Ağrı kesici seçiminde belirgin analjezik etki ile birlikte mukoza dokusuna en az erozif hasar oluşumu elde etme isteği, asetaminofen kullanımını bilhassa yaşlı populasyonda artırmıştır. Fakat bu kullanımın artması ile birlikte gerek yanlış kullanıma bağlı olarak gerekse intihar amaçlı asetaminofen nedenli hepatotoksik olaylarda artmıştır. Etkin bir antidot olan asetilsisteinin bazı durumlarda tolere edilememesi alternatif tedavi arayışlarını gündeme getirmiştir. Bu çalışmada; asetaminofenin hepatotoksitesi oluşturulmuş ratlarda 4-metilpirazol'ün (4-MP) ve N- asetilsistein'in (NAC) antidot etkilerini biyokimyasal ve histopatolojik olarak karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmamızda erkek Wistar Albino ratları kullanıldı. Hayvanlar beş gruba ayrıldılar (10'ar rat). Birinci gruptan dördüncü gruba kadar 2000 mg/kg asetaminofen orogastrik olarak verildi, beşinci grup ise kontrol olarak kabul edildi. Birinci gruba hiçbir tedavi yapılmazken, dördüncü saatte ikinci gruba 140 mg/kg yükleme dozu takiben her dört saatte bir 70 mg./kg. olmak üzere yedi doz NAC verilmiştir. Üçüncü gruba 50 mg/kg, dördüncü gruba ise 200 mg/kg 4-MP orogastrik olarak verilmiştir. Serum aspartat transaminaz (AST) ve alanin transaminaz (ALT) düzeylerini ölçmek için 28 inci saatte tüm radardan kan örnekleri alındı. Histopatolojik inceleme ve hepatik hasarın derecelendirilmesi için ratlarakardiak delik açılıp öldürülerek, karaciğer dokuları alındı. Grup 2,3,4'te AST ve ALT değerleri ortalaması grup 1' den anlamlı düşük saptandı ( P0,05). Ortalama hasar skorları sadece asetaminofen alan grupta 3,36 (grup 2,3,4,5 ile karşılaştırıldığında P0,05, birbirleri ile karşılaştırıldığında).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Comparison of the Therapeutic Efficacy of 4-methylpyrazole and Acetylcystein on Acetaminophen Hepatotoxicity in Rats Having effective analgesia and minimal erosive effect on mucosal tissue increased the consumption of acetaminophen especially in elderly population. But hepatotoxic events of acetaminophen has also inclined to increase. So we aimed to compare inhibitor effects of 4- methylpyrazole ( 4-MP ) and N- Acetylcystein ( NAC ) on the hepatotoxic effects of acetaminophen in a rat model. A non-blinded experiment using male Wistar-Albino rats were chosen for study. Animals divided into five groups. Groups- 1 through 4 received 2000 mg/kg acetaminophen by gavage ; group 5 acted as a control. At fourth hour, group 2 was given NAC ( loading dose 140 mg/kg followed by 7 doses of every 4 hour as 70 mg/kg maintanence dose ) ; group 3 received 50 mg/kg 4-MP ; group 4 received 200 mg/kg 4-MP also. Blood samples were taken from all rats for measurements of serum AST and ALT levels. Livers were removed for microscopic examination and grading of hepatic injury. Lower AST and ALT levels were obtained for study groups 2,3 and 4 than group 1 ( p0.05 ). Median injury scores were 3.36 for rats receiving acetaminophen alone ( pO.001, compared with groups 2,3,4 and 5 ), 1.45 to 1.63 for 2,3 and 4 groups (p>0.05, compared with each other in tree treated groups ), and 0.18 for control rats ( pO.001, compared with 1,2,3 and 4 groups). Four hours after administration of a toxic dose of acetaminophen, 4-MP and NAC inhibit hepatotoxicity in the rat,there was no difference between 4-MP and NAC group as reflected appropiate levels of serum transaminase and appropiate degrees of hepatic injury. 26