Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'nden nonspesifik göğüs ağrısı tanısı ile taburcu edilen hastaların iskemik kalp hastalığı tanısı alma oranları ve kısa dönem prognozu
Ischemic coronary heart diseases incidence and short-term prognosis of patients discharged from emergency department with a diagnosis of nonspecific chest pain
- Tez No: 118594
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIDVAN ATİLLA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Göğüs ağrısı (GA) acil servislerde değerlendirmesi zor bir problemdir. Hastaların bir kısmı koroner arter hastalığı (KAH) ve diğer hastalık tanıları ekarte edildikten sonra, spesifik bir tanı konamayarak acil servislerden nonspesifik GA tanısı ile taburcu edilmektedir. Çalışmamızda bu hastaların kısa dönem izlemlerinde iskemik kalp hastalığı tanısı alma ve buna bağlı ölüm oranlarını göstermeyi amaçladık. Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi acil servisine 1 nisan 2001 ve 31 temmuz 2001 tarihleri arasında GA şikayeti ile başvuran ve nonspesifik GA tanısı ile taburcu edilen ve çalışma kriterlerine uygun 97 hastanın üç aylık izlem döneminde yeni KAH tanısı alma ve buna bağlı ölüm oranlarını araştırdık. Nonspesifik GA tanısı ile taburcu edilen hastalarda, üç aylık yeni tanı KAH oranı % 2.06 ve KAH'a bağlı ölüm oranı % 1 oldu. Hastaların % 46' sının kontrolden geçtiği ve başdönmesi, eski benzer şikayet öyküsünün olması ve ailede KAH öyküsünün olmasının kontrole gitmeyi artırdığını bulduk. Nonspesifik GA tanısı ile acil servisimizden taburcu edilen hastaların üç aylık izlemlerinde yeni KAH tanısı alma ve buna bağlı ölüm oranları oldukça düşüktür. Acil servis hizmeti bu hastalarda gözden kaçan tanıların az olmasına neden oldu. Ancak hastaların üç aylık izlemlerinde kontrolden geçmeleri yeni hastalık tanısı almalarını etkiledi. Nonspesifik GA tanısı alan hastaların uzun dönemdeki yeni tanı KAH sıklığının ve özellikle KAH'a bağlı ölüm oranlarının tam olarak gösterebilmek için daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır. 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY OBJECTIVE: The evaluation of chest pain (CP) is a challenging problem in emergency settings. Some percentage of patients who present at the emergency department with acute CP are discharged with a diagnosis of nonspecific CP after acute coronary syndrome (ACS) and other specific causes of CP were ruled out. The outcomes of these patients in a longer perspective are poorly described in the literature. Our article aims at giving a description of the outcome for such patients during three months in terms of mortality and development of newly diagnosed coronary artery diseases (CAD). METHODS: Between April 1, 2001 and July 31, 2001, 97 consecutive adult patients discharged from Dokuz Eylul University Hospital Department of Emergency Medicine with a diagnosis of nonspecific CP were prospectively registered and followed up for three months. RESULTS: Newly diagnosed CAD rates and relevant mortality rates were 2.06 percent and 1 percent, respectively. Three months after the emergency department visit, the patients were asked about follow up's, hospitalizations, newly diagnosed diseases due to their symptoms in emergency department. Forty-six percent of the patients were reevaluated during their follow up. The most significant factors that affected the patients to attend their follow ups were history of vertigo during emergency visit, history of similar complaint, and family history of CAD. The rates of newly diagnosed heart disease and newly diagnosed other disease were found significantly higher in the patients who were followed up in three months. 55CONCLUSION: Newly diagnosed CAD rates and relevant mortality rates of the patients who were discharged with the diagnosis of nonspecific CP are very low in our emergency department. The low mortality and newly diagnosed CAD rate among patients who were directly sent home indicated a fairly good quality of the emergency department evaluation. The fact that reevaluations of the patients have influenced their final diagnosis. But incidence of new diagnosed CAD and mortality rates among this group did not altered. Further studies are needed to evaluate the long term prognosis of the patients who were sent home directly with the diagnosis of nonspecific CP. 56