Ankara bölgesinde işitme engelli özürlü sporcuların sportif performanslarına etki eden kişilik özellikleri
Personality specialities which are effecting sportive performance of the persons are living at Ankara province
- Tez No: 118593
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA ŞARE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Yardım ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bu araştırmada özürlü sporcularla normal sporcuların sportif performansları ve sportif performanslarına etki eden kişilik özellikleri testlere tabi tutularak belirlendi. Araştırma bulgularına göre, performans testlerinde özürlü sporcularla normal sporcular arasında yarışma derecesi ve bunu oluşturan motor öğeler arasında bir fark bulunamamıştır. Diğer bir anlatımla: Özürlü sporcular en az normal sporcular kadar fiziki güç ve sportif performansa sahiptirler. Özürlü sporcuların kendine güvenleri ve kararlılıkları, normal sporculardan düşük bulunmuştur. Özürlü sporcuların basan motivasyonları, normal sporculara oranla azdır. Özürlü sporcular, normal sporcular ile yakın fiziki kapasiteye sahip oldukları halde kişilik özelliklerindeki eksikliklerden dolayı yarışma anında tam performans sergileyememektedirler. Bu sonuçlardan dolayı da özürlü sporcuların kişilik özelliklerinin, yarışma anında, performansları üzerinde etkili bir rol oynadığı gözlenmiştir. Her iki grup sporcuyu yarışma stresi altında performansa zorlanışta, bu stres, eksik kişilik özelliklerinden dolayı, özürlü sporcuların performans düşüklüğüne sebep olmaktadır. Yukarıdaki bilgilerin ışığı altında araştırmamızın tamamı desteklenmiştir. Yukarıdaki sonuçlara göre, öneri olarak özellikle ulusal ve uluslar arası sahada ülkemizi temsil edecek olan özürlü sporcuların fizyolojik özelliklerinin antremanlarda geliştirilmesi gerektiği, gerekli terapi ve çalışmalarla performanslarının arttırılabileceği ve bu şekilde yönlendirilebilen özürlü sporcuların, sportif branşlardaki başarılarında, buna eş olarak da eğitim ve öğrenim başarılarında belirgin bir artış sağlanacağı aşikardır. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, the personal characteristics and the sportive performances (effected by these characteristics) of the healthy sportsmen and the handicapped sportsmen are determined by testing. According to the results of the research, in the performance tests no difference is observed between the healthy and the handicapped sportsmen when we consider their competition grades and their motor fitness forming tehese grades. This means that: The handicapped sportsmen have likely physical strength and show equal sportive performance as the healhy ones do; but when we observe the tests abou their personality characteristics we see there are great differences between the two. First of all, handicapped sportsmen have less self confidence. Besides they have less determination than healthy sportsmen. And finally their motivation of succes is not sufficient enough when it is compared wih the others. Although handicapped sportsmen have similar physical capacity as the healhy ones, they are not able to show entire performance in the competitions because of their deficiency in their personality characeristics. Because of these results, the personal characteristics of the handicapped sprotsmen is supported to show an effective role on their performances in the competitions if we oblige them to perform despite the competition stress on them. As you now, this stress formed by deficient personality characteristics, cause decreasing performance. All our research is enguirely supported by the information given above. To sum it up, we have a lot of handicapped spartsmen representing our country in national and international competitions. And if we want them to be successful we should work for not only improving their physicological qualiies by trainings but also their phyhological qualities by reguired therapies and exercises. It is a fact that, here is a plausible improvement obtained on the handicapped sportsmen relating to their achievement on both sportive branches ad educaional branches. 53