Acil servisten taburcu edilen hastaların reçete ve poliklinik kontrollerine uyumu
The patients forwarded to outpatient clinic followups and disconcordance rate to their prescriptions written by emergency medicine physicians
- Tez No: 118606
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜRKAN ERSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Acil servis de değerlendirilen ve yönlendirilen hastalarla kısa süreli takip sağlanarak acil servis hekiminin, poliklinik kontrol önerilerine ve reçetelerine uyumsuzluk oranını ve yine bu uyumsuzluğun hastaların demografik özellikleri ile korelasyonunu ortaya koymayı amaçladık. Bu prospektif çalışma, 1-28 şubat 2002 tarihleri arasında DEÜTF hastanesi acil servise başvuran hastalar arasında yapıldı ve triaja başvuruş sırasına göre, her beş hastadan biri çalışmaya alındı, anket formu dolduruldu. Anketin ilk bölümünde hastanın demografik verileri, reçete verilip verilmediği, poliklinik kontrolü önerilip önerilmediği tespit edildi. Anketin birinci bölümünün sonunda, hastaneye yatış yapılan, acil servis de vefat eden, başka bir hastaneye sevk edilen ve kendi isteği ile tedaviyi kabul etmeyerek acil servis den ayrılan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Taburcu edilen hastaların reçete ve poliklinik kontrol uyumlarım saptayabilmek için, hastalara telefon ile ulaşmayı planladık. Birinci hafta sonunda acil servisten taburcu edilen tüm hastalar telefon ile arandı. Telefon ile ulaşamadığımız hastalar için iki hafta sonra ilave bir telefon görüşmesi yapıldı. Anketin ikinci bölümünde, taburcu edilen ve telefon ile ulaşabildiğimiz hastalara, reçetelerini alıp almadıkları, poliklinik kontrollerine gidip gitmedikleri ve sebepleri soruldu. Toplam 343 olgu araştırma grubumuzu oluşturdu. Bu 343 olgunun reçeteye uyumsuzluk oranı %13.4 saptanırken, %55 ile ihmal, uyumsuzluğu arttıran en sık sebep olarak bulundu. Reçeteye uyumun, hastanın demografik özellikleri, hastalığın ciddiyeti ve taburculuk esnasında aldığı ön tam ile değişmediği gösterildi. Araştırma gurubunun poliklinik kontrollerine uyumsuzluğu %57.5 bulunurken, %53.3 ile ihmal, uyumsuzluğu arttıran en sık sebep olarak saptandı. Yaşlı ve sağlık 45güvencesi olan, acil serviste konsültasyon istenen olguların poliklinik kontrollerine uyumu yüksek bulundu. Poliklinik kontrollerine uyumun, diğer demografik özellikler, hastalığın ciddiyeti, hastanın taburculuk esnasında aldığı ön tam ile değişmediği gösterildi. Biz bu araştırma ile, reçeteye uyumu arttırabilmek için hastalara yazılan ilacın, verilme gerekçesi ve yan etkileri hakkında eğitim ile bu bilgilerin bir kağıda yazılarak verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Poliklinik kontrol uyumunu arttırabilmek için, hasta taburcu ederken acil servis de bir standarttın oluşturulması gerekliliğine inanıyoruz ve bu standarttın: Taburculuk öncesinde, hastanın bizzat doktoru tarafından poliklinik randevusunun alınması, hastaya bu polikliniğin adının hangi gün, saat kaçta gideceğinin yazılarak verilmesi ve poliklinik kontrolünden bir gün önce telefon ile hatırlatma yapılması olduğunu düşünüyoruz. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY We aimed to determine the discordance rate of the patients forwarded to outpatient clinic followups and disconcordance rate to their prescriptions written by emergency medicine physicians. We also sought to determine the correlation between the demographic features and discordance of the patients evaluated and referred at emergency service with short period follow-ups. This prospective study was held at DEU Medical School Hospital Emergency Medicine Department between 1 and 28 February 2002 and each fifth patient due to admittance order was included to study and for each patient a questionnaire form was completed. We collected the demographic characteristics of the patient, if a prescription was given or not and if outpatient clinic control was recommended or not in the first part of the questionnaire form. Patients who were hospitalized, dead in emergency service, referred to another hospital or leaved the emergency service against medical advise were excluded from the study at the first evaluation. In the second part, we followed up the patients one week after discharging from emergency service by telephone calls to determine the patients concordance to controls and prescriptions after discharging. Patients who could not been contacted were called in two weeks later again. Patients were asked if they had used their drugs or not, and had gone to their controls or not, and were asked to the reasons of their discordance. 343 patients were included into the study. The discordance rate to their prescription was 13.4% and the most frequent reason was neglection with a rate of 55%. There wasn't a significant relation between concordance and demographic features, seriousness of the illness and prodiagnosis during discharge. 47The rate for not going to controls was 57.5% in the study group and the most frequent reason was neglection with a 53.3% rate. Old patients who were consultated in emergency service and had health insurance had a high control rate according to younger patients and patients without social security. It was shown that concordance rate to follow-up visits did not correlate with demographic features, seriousness of the disease and prodiagnosis during discharge. We suggest that educating the patients about the reasons and side effects of the drugs and a written information given to the patients will increase the concordance rate to prescriptions. To increase outpatient clinic control rates, there should be a standart written discharge procedure at emergency services. Our results showed that; physicians should determine the outpatient clinic control appointment and also the name of the clinic, date and hour of the render- vous must be given to the patient in a written form and one must remind the control a day before to the patient, and these protocol should be written and standartized in the emergency department. Further studies investigating the discordance rate of patients who were discharged with these written and standartized discharge forms may be needed. 48