Kronik obstriktif akciğer hastalığının akut alevlenmesiyle acil servise gelen hastalarda arteriyel kan gazları ile spirometri ve pulse oksimetrinin karşılaştırılması
Comparing spirometry and pulse oxymetry with arterial blood gases in acute exacerbation of chronic obstructive pulmonary disease
  1. Tez No: 118607
  2. Yazar: MELEK SEDEF GÜRKAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ARİF HİKMET ÇIMRIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET KRONİK OBSTRİKTİF AKCİĞER HASTALIĞININ AKUT ALEVLENMESİYLE ACİL SERVİSE GELEN HASTALARDA ARTERİYEL KAN GAZLARI İLE SPİROMETRİ VE PULSE OKSİMETRİNİN KARŞILAŞTIRILMASI KOAH hastalarının acil servise sık başvuruyor olması tanısal testlerin gerekliliğinin ve uygunluğunun tartışılmasını gerektirmektedir. KOAH şiddetini belirlemek ve buna göre hastanın yatış endikasyonlarını koymak için akut atak döneminde akciğer fonksiyonlarının yatak başı spirometri ve arteriel kan gaza analizi (AKG) ile direkt ölçülmesi önemlidir. Çalışmamızda KOAH alevlenmesi ile acil servise gelen hastaların değerlendirilmesinde spirometri, pulse oksimetri ve dispne skorlamasının ayrı ayrı ve birlikte kullanımının arteriyel kan gaza analizi kullanımına sınırlama getirebilirliğini araştırdık. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisine solunum sıkıntısı ile başvuran 76 KOAH alevlenmeli hastada arteriyel kan gaza, solunum fonksiyon testi, pulse oksimetri ile ölçülen oksijen saturasyon (Sp02) değerleri ve dispne skorları ölçüldü. Çalışmaya alınan yaş ortalaması 67,97±9,29 (48-90) olan olguların 47' si (%61,8) erkek, 29'u (%38,2) kadındı ve ortalama 8.99±7.55 (1-35) yıldır KOAH öyküleri mevcuttu. Alevlenme döneminde parsiyel arteriyel C02 basıncı (PaC02) değerinde artış; Sp02, FEVİ ve FVC değerlerinde azalma tespit edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMPARING SPIROMETRY AND PULSE OXYMETRY WITH ARTERIAL BLOOD GASES IN ACUTE EXACERBATION OF CHRONIC OBSTRUCTIVE PULMONARY DISEASE The high frequency of the admittance of the chronic obstructive pulmonary disease (COPD) patients to the emergency department (ED) is necessitated to argue the necessity and convenience of diagnostic tests. Direct measurements of lung function with bedside spirometry and arterial blood gas sampling have been advocated to assess the severity of the disease and the indications for hospitalization according to acute exacerbations of COPD. The purpose of our study was to determine single and combined spirometric value, pulse oxymetry and dyspnea scoring could be established to limit the need for arterial blood gases in patients with acute exacerbations of COPD. We measured arterial blood gases, pulse oxymetry (Sp02) values, spirometry values and dyspnea scores in 76 COPD patients with acute exacerbation admitted to Dokuz Eylül Universty Medical Faculty Emergency DepartmentThe average age of the patients was 67.97±9.2 (mean±SD) (48-90), and there were 47men and 29 women. The average COPD duration was 8.99±7.5 years (mean±SD) (1-35 years). During exacerbation period, initial arterial PCO2 was increased and initial SpÜ2 %, FEV1 and FVC were decreased. There was a negative significantly high correlation between PaC02 and pulse oxymetry (r=-0.74 pO.OOl) while a negative significant moderate correlation was observed between arterial PCO2 and the persent of the predicted normal FEV1 (r=-0.44 pO.OOl). The arterial PO2 value and the measurement which was conducted by pulse oxymetry were highly correlated with each other (r=0.80 pO.OOl). Arterial PO2 was positively correlated in a moderate significant level with the predicted normal FEVi (r=0.40 pO.OOl). The correlation observed between measurements was weaker in the stable interval. When we used the measurement of arterial PO2OO mmHg as a reference test for evaluating in COPD exacerbation severity, sensitivity of the Sp02< 90% was 97% and specivity was 71%. Combination of FEVI, pulse oxymetry and dyspnea score had a sensitivity of 96% (26/27) and selectivity of 20% (3/15) in detection 46hypercapnia. However in determination of hypoxemia, the sensitivity was 100% (28/28) and the selectivity was 28% (4/14). In conclusion it could be suggested that at centers in which the arterial blood gases analysis cannot be performed, the combination of measurement of pulse oxymetry, the respiratory function tests and scoring of dyspnea is a valuable method in evaluating the case and determining the hypercapnia during acute COPD exacerbations. Additionally it can be used as a reliable test in prediction of the hypoxemia in COPD patients with acute exacerbation. We determined that when respiratory function test parameters and dyspnea score are added to this test, sensitivity reached to 100%. 47