Türkiye'de demiryollarında 1981-2000 yıllarında meydana gelen kazalar ve bu kazaların önlenmesinde psikoteknik yöntemin etkisine ilişkin bir çalışma
Railway accidents occured between years 1981 and 2000 in the Turkish railways and the effects of psychotechnic examinations to prevent this accidents
  1. Tez No: 118608
  2. Yazar: KADRİ MAHMUT ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Yardım ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 4109
Özet
-105- 7- ÖZET Bu araştırmada, TCDD işletmesinde, 1981-2000 yıllan arasını kapsayan 20 yıllık dönem içerisinde meydana gelen demiryolu kazaları ve bu kazaların önlenebilmesi için psikoteknik muayenelerin etkisi incelenmiştir. Demiryolu kazaları 1981-1990 ve 1991-2000 yılları arasındaki onar yıllık dönemler arasında incelenmiştir. 1990 yılından itibaren demiryollarında çalışan tüm faal personele uygulanan psikoteknik muayeneler sonucunda 1991-2000 yıllan arasındaki 2. dönemde demiryolu personelinin hatasından kaynaklanan kaza olaylarında bir azalma olduğu görülmüştür. Demiryolu trafiği ile doğrudan ilgili olan kaza sayısı, ilk on yıllık dönemde 9.199 iken bu sayı, 2. dönemde 5.189'a düşmüştür. Çarpışma, deray, tren ve vagon kaçma olayları açısından iki dönem arasındaki fark istatistiksel olarak önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-106- 8-SUMMARY The purpose of this research is to examine the effects of psychotechnics examinations to prevent the railway accidents that occured between 1981 to 2000 in the Turkish Railway Administration (TCDD). For the purpose of the research, the railway accidents were investigated and comparisons were made between 1981-1990 and 1991-2000. All active staff working since 1990 had psychotechnics examinations, and the results of the study results showed that the number of accidents due to staff faults were reduced significantly because of the psychotechnics.