Türkiye'de hemzemin geçitlerde yaşanan tren kazaları ve bu kazaları azaltmak için öneri ve düzenlemeler
The railway accidents on the level crossings in Turkey and suggestions and regulations to reduce them
- Tez No: 343753
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDA HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Türkiye'de 23 Eylül 1856?da temeli atılan ve 157 yıllık bir geçmişi olan ulusal demiryolu şebekesinde yapılan modernizasyon çalışmalarında özellikle üzerinde durulan hususlar; demiryolu ağının genişletilmesi, demiryolu işletiminin yolcu ve yük trenleri için daha verimli hale getirilmesi, demiryolu seyir hızının arttırılması ve bu gelişmelerin sonucu olarak demiryolu taşımacılığının güvenliğinin arttırılması konuları olmaktadır. Güvenlik bakımından demiryolları, dünyada oldukça emniyetli olması bakımından tercih edilen bir ulaşım türüdür. Buna rağmen demiryolu taşımacılığı yapılan hatlarda kaza riski yüksek kesimler mevcuttur. Demiryollarında en fazla kaza meydana gelen kesimler hemzemin geçit kesimleridir. Bu çalışmada geçmişten günümüze kadar hemzemin geçitlerde meydana gelen kazalar ve kaza önleme teknik/teknolojileri konusunda bilgi verilmiş, kullanılagelen yöntemlerin başarılı olduğu ve yetersiz kaldığı durumlar analiz edilmiş, konuyla ilgili dünyadaki yeni teknolojilerin tanıtılmış ve bu önlem ve teknolojilerin ülkemiz demiryolu şebekesine uygulanabilirliği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The especially insisted subjects about the modernization works on the national railway network which has a past of 157 years and started in 23th September 1856 in Turkey: the expansion of railway network, making the railway management more efficient for the passengers and the freight trains, increasing the railway cruise speed and increasing the safety of railway transport as a result of these developments. The railways are preferred transportation type because of its reliability with regard to safety in the world. Nevertheless, there are some parts on the railway transportation lines with high accident risk. The level crossing zones are the parts that accidents most occur on the railways. In this work, the information has been given about the accidents on the level crossing zones from the past to present and accident preventing techniques/technologies, the conditions in which the conventionally used methods are successful or inadequate have been analyzed, the new technologies related with the subject have been introduced and the applicability of these precautions and technologies for the railway network of our country has been discussed.