Topikal salasilik asit %2, eritromisin %2 ve eritromisin %4 ile UVB etkileşimi
Interactions between UVB and application of topical salicylic acid 2%, erythromycin 2%, erythromycin 4%
  1. Tez No: 118623
  2. Yazar: ŞENEL YURTSEVER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TURNA İLKNUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Dermatolojide yaygın olarak kullanılan antralin, kalsipotriol, salisilik asit gibi çeşitli topikal ajanların bir kısmının ultraviyolet ışınlarına duyarlılık oluştururken bir kısmının ise ultraviyoiet ışınlarını engelleyici etkileri olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmada akne vulgarisli hastalarda yaygın olarak kullanılan topikal salisilik asit %2 jel, eritromisin %2 jel, eritromisin %4 jel uygulamalarının UVB ile ilişkili minimal eritem dozu üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. 33 gönüllü hastaya minimal eritem dozunu belirlemek üzere UVB ile fototest yapılmıştır, %2'lik salisilik asit jel ince (0.1 cc/25cm2) ve kalın (0.3 cc/25cm2) tabaka, %2'lik eritromisin jel ince (0.1 cc/25cm2) ve kalın (0.3 cc/25cm2) tabaka, %4'lük eritromisin jel ince (0.1 cc/25cm2) ve kalın (0.3 cc/25cm2) tabaka şeklinde düzenlenen topikal uygulamaların minimal eritem dozu üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Tek kör ve kontrollü olacak şekilde düzenlenen bu çalışmanın sonuçlan, topikal uygulanan ince ve kalın tabaka salisilik asit %2'nin UVB'ye bağlı MED değerlerini istatistiksel olarak anlamlı düzeyde arttırdığını, ince tabaka eritromisin %2, ince ve kalın tabaka eritromisin %4 uygulamalarının ise MED değerlerini istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalttığını göstermektedir. Çalışma bulguları neticesinde akne vulgarisin sağaltımında sık kullanılan topikal uygulamalar arasında yer alan salisilik asidin UVB sağaltımı planlanan hastalarda UVB sağaltımı sonrası kullanılması gerektiği, eritromisinin ise yoğun UVB maruziyeti altında olan hastalarda, ışın duyarlılığını arttırabileceğinden, dikkatli kullanılması gerektiği kanısına varılmıştır. 32
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is determined that penetration of UV into skin might be altered after the application of various widely-used topical agents such as anthraline, calcipotriol and salicylic acid. This study was aimed to investigate the effects of application topical salicylic acid %2, erythromycin %2 and erythromycin %4 gel forms, which are widely used in the treatment of acne vulgaris patients, on minimal erythema doses. An UVB phototest was performed to 33 voluntery patients to determine minimal erythema doses. The phototests were repeated after application of thin (0.1 cc/25cm2) and thick layers (0.3 cc/25cm2) of salicylic acid %2 gel, thin and thick erythromycin %2 gel and %4 gels. The results of this study, which has been performed as single blind and controlled study, showed that topical application of thin and thick topical salicylic acid %2 gel significantly increased the minimal erythema doses for UVB and thin application of erythromycin %2 gel, thin and thick application of erythromycin %4 gel significantly decreased the minimal erythema doses. These results were also found as significant differences by statistical evaluation. In summary, it could be concluded that topical application of salicylic acid prior to UVB phototherapy is not recommended and topical erythromycin should be used with caution in patients who are exposed to high UVB irradiation, because of its possible increasing effects on light penetration into skin.