Topikal azaleik asit, benzoil peroksit ve adapalen ile UVB etkileşimi
Interaction between UVB and application of topical azelaic acid, benzoyl peroxide and adapalene
- Tez No: 118625
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TURNA İLKNUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Dermatolojide yaygın olarak kullanılan antralin, kalsipotriyol, şahsilik asit gibi çeşitli ajanların bir kısmının ultraviyolet ışınlarına duyarlılık oluştururken bir kısmının ultraviyolet ışınımını engelleyici etkileri olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmada akne vulgarisli hastalarda son yıllarda gittikçe artan oranda kullanılmaya başlanan azaleik asit, benzoil peroksit ve adapalen uygulamalarının UVB ile olası etkileşiminin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada 30 gönüllü hastaya minimal eritem dozunu belirlemek üzere UVB ile fototest yapılmıştır. %20 azaleik asit krem ince (0.1 cc/25cm2) ve kalın (0.3 cc/25cm2) tabaka, %5 benzoil peroksit su bazlı jel ince (0.1 cc/25cm2) ve kalın (0.3 cc/25cm2) tabaka, adapalen %0.1 jel ince (0.1 cc/25cm2) ve kalın (0.3 cc/25cm2) tabaka şeklinde düzenlenen topikal uygulamaların minimal eritem dozu üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Tek kör ve kontrollü olacak şekilde düzenlenen bu çalışmanın sonuçları, hemen UVB öncesi uygulanan ince ve kalın tabaka azaleik asit, benzoil peroksit ve adapalenin UVB ışınımına bağlı MED değerlerini istatistiksel olarak anlamlı düzeyde değiştirmediğini göstermektedir. 31
Özet (Çeviri)
SUMMARY Numerous agents such as anthraline, calcipotriol, salicylic acid which are commonly used have been determined that while some of them cause a sensitivity to UV, some creates a preventing effects of UV radiation in dermatology. The object of this study was to detect the possible interaction of UVB with azelaic acid, benzoyl peroxide and adapalene which are too frequently used on the patients of acne vulgaris, recently. In this study, voluntarily attended thirty patients have been exposed to UVB radiation for the purpose of determining MED. The consequences on MED of topical applications of 20% azelaic acid cream, 5% benzoyl peroxide aqua based gel and adapalene %0.1 gel which designed as thin layers (0.1 cc/25cm2) and thick layers (0.3 cc/25cm2) have been examined. The results of the study which designed as single blind and controlled have shown that prior to UVB application azelaic acid, benzoyl peroxide and adapalene as thin and thick layers did not change the MED values at the level of statisticly significant depended on UVB radiation. 32