Yaşamın ilk 10 yılında melanosiitik nevüslerin dermoskopik tanısı epidemiyolojik ve klinik özellikleri
The dermoscopic diagnosis and clinical epidemiological properties of melanocytic nevi at the early ten years of life time
- Tez No: 118633
- Danışmanlar: PROF.DR. RANA ANADOLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 485
Özet
ÖZET Artmış benign melanositik nevüs sayısının, kütanöz melanoma gelişiminde önemli bir risk faktörü olduğu bilinmektedir. Erişkin populasyonda yapılan pek çok epidemiyolojik çalışmada melanositik nevüs prevelansı ile melanom gelişimi arasında güçlü bir ilişki olduğu gösterilmiştir. Buna karşın literatürde pediatrik yaş grubunda benzer çalışmalar sınırlı sayıda bulunmaktadır. Bu çalışma toplumumuzda hayatın ilk 10 yılında melanositik nevüs bulunma sıklığım belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yaşlan 0 ile 10 arasında değişen 635 çocukta (339 erkek, 296 kız) benign melanositik nevüs prevelansı hesaplandı. Nevüslerin vücut dağılımı ve klinik tipleri not edildi. Tüm melanositik nevüslerin dermoskopik incelemeleri yapılıp dermoskopi skorları belirlendi. Çocukların %74'ünde (470) bir ya da daha fazla melanositik nevüs saptandı. Çalışma grubumuzda kişi basma ortalama melanositik nevüs sayısı 6.9 idi. Her iki cinsiyette de ortalama melanositik nevüs sayısı yaş ile birlikte artış gösterdi. Nevüs sayısında ve vücut lokalizasyonuna göre dağılımında cinsiyete göre farklılık saptanmadı. Melanositik nevüslerin hiçbirinde dermoskopi skoru 4.75'in üzerinde bulunmadı. Çalışmamızda jonksiyonel nevüs en sık rastlanan nevüs tipiydi. Melanositik nevüsler güneşe maruz kalan vücut yüzeylerinde, örneğin baş-boyun, üst ekstremite ve gövdede, daha sık olarak belirlendi. 75
Özet (Çeviri)
SUMMARY The increased number of melanocytic nevi is an important risk factor for the development of cutaneous melanoma. Several have shown a strong association between the prevalence of benign melanocytic nevi and subsequent risk of melanoma in adult population. However the similar studies performed at pediatric age group is limited in the literature. This study conducted to determine the prevalence of melanocytic nevi in the first decade of life in our population. In a group of 635 children aged between 0-10 years (339 boys and 296 girls) the prevalence of benign melanositic nevi was determined. The body site and the clinical type of each nevus was noted. All melanocytic nevi were also evaluated with dermoscopy and the dermoscopic scores were noted. In this study 74% (470) of children had one ore more melanocytic nevi. The avarage number of nevi per child was 6.9 in our study group. The numbers of melanocytic nevi were increasd with age in both sexes. There were no significant difference in numbers and body distribution of nevi related to the sex. None of the melanositic nevi had a dermoscopy score higher than 4.75. Junctional nevus was the most common nevus type in our study. Melanocytic nevi were more prevalent on sun-exposed sites including head nad neck, upper extremity and trunk than the other body sites. 76