Van Yöresindeki adölasanlarda D vitamini durumu
- Tez No: 156496
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YAŞAR CESUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
1. ÖZET Rikets yaşamın ilk 3 yılında daha sık görülmektedir. Ancak somatik ve kemik gelişiminin hızlandığı ve erişkin kemik kitlesinin %37'sinin kazanıldığı pubertal dönemde de“adolesan riketsi”ile karşılaşılabilmektedir. Bu dönemde kemik yapısı iyi gelişmemiş kişilerde erişkin yaşamda erken yaşlarda osteopeni ve osteomalazi gelişebilmektedir. Bölgemizde önemli bir çocuk sağlığı problemi olan riketsin adolesan döneminde de sık görülebileceği düşünülerek V»r yöresindeki sağlıklı adolesanlarda D vitamini eksikliği ve rikets sıklığı araştırıldı. Amacımız bölgemizde adolesan riketsi sıklığım belirlemektir. Çalışmaya Şubat 2003 ile Mart 2004 tarihleri arasında çocuk polikliniğine çeşitli yakınmalarla başvuran ve yaşlan 9-17 yıl (11.94 ± 1.9 yıl) arasında değişen, 60'ı kız (%47.6), 66'sı erkek (%52.4) toplam 126 vaka alındı. Kronik hastalığı olan veya antiepileptik ilaç kullanan çocuklar çalışmaya alınmadı. Çalışmaya alman çocuklara riketse ait semptomların varlığı, günlük güneşe maruz kalma süresi, vitamin kullanıp kullanmadığı, örtünme durumu ve beslenme alışkanlığım içeren anket formu düzenlendi. Çocukların tümünde Ca, P, ALP, osteokalsin, PTH ve 25(OH)D3 vitamin düzeyleri çalışıldı. Lumbosakral vertebra ve sol el ve el-bileği grafileri çekildi. Rikets tanısı, serum ALP yüksekliği, normal veya yüksek PTH düzeyleri, düşük serum 25(OH)D3 vitamini konsantrasyonu ( vitamini yetersizliği olarak kabul edildi. Vakaların 60'ında (%47.6) D vitamini düzeyi normal bulunurken, 48'inde (%38.1) rikets, 13'ünde (%10.3) D vitamini yetersizliği ve 5'inde (%4.0) D vitamini eksikliği tespit edildi. Vakaların örtülü olup olmamaları ile rikets görülme sıklığı arasında istatistikselolarak anlamlı fark tespit edilmezken D vitamini yetersizliği görülme oranlan açısından anlamlı fark bulundu (PO.05). Rüots ve D vitamini yetersizliğinin artan puberte evresi ile korelasyon gösterdiği ancak bunun istatistiksel açıdan anlamlı olmadığı tespit edildi (P>0.05). Riketsli vakalarda en sık yakınmanın ağrı ve halsizlik olduğu görüldü, ancak 1 1 (%22.9'u) vakada hiçbir yakınma yoktu. Vakaların hiçbirinde karpopedal spazm, tetani ve konvülsiyon saptanmadı.. Rikets tanısı konulan vakaların sadece 3 'ünde (%6.25) riketsi düşündürecek radyolojik bulguların olduğu görüldü. Vakaların tamamı günlük önerilen miktarın altoda Ca, P, protein ve D vitamini almaktaydı. Rikets ve D vitamini yetersizliği olan vakalarda serum Ca ve P düzeyleri normal sınırlarda idi.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Rickets is seen in the first three years of life. However, adolescent rickets can expose in the pubertal period that the somatic and bone development were increased and thus acquired %37 of adult bone mass. Persons who had inadequate bone development in this period, will be able to face with osteopenia and osteomalasia early in the adult ages. We thought that the rickets which is a an important pediatric health problem, would also be frequently in the adolescent period. In this study we aimed to investigate the incidence of rickets and vitamin D deficiency in healthly adolescents at Van region. Sixty girls (%47.6) and 66 boys (%52.4), totally 126 cases, who were admitted to the Department of Pediatrics with different complaints between February 2003 and March 2004, were included in this studen, except the children who had chronic disease and used antiepileptic drugs. They were excluded 9-17 (11.94 ± 1.9) years old. A guestionnaire from consiating the presence of rickets symptoms, daily sun exposure, vitamin usage, covering and eating habit, was applied to these child. Serum Ca, P, ALP, osteocalcine, PTH and Vitamin 25(OH) D3 levels were measured. Lumbosacral vertebrate and hand-wrist x-rays were al so studied. Diagnosis of rickets was performed by biochemical findings that increased serum ALP levels, normal or high PTH levels and low serum vitamin 25(OH) D3 concentration (0.05). The most common complaints were pain and weakness of the cases with rickets. But, in the 11 (%22.9) cases, there was no any complaint. Carpopedal spasm, tetany and convulsion were not noted in any cases. A radiological finding was seen, in only 3 cases of rickets. All of the cases had a daily Ca, P, protein and viternin D intake below the recommended daily amount. Serum Ca and P levels were normal in the cases of rickets and vitamin D insufficiency. In the rickets group, ALP levels were significantly higher comparing with the others (PO.C5), but there was no difference in the plasma intact PTH levels.