Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde rezeksiyon öncesi ve sonrasında serum endokan ve VEGF düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of serum endocan and VEGF levels before and after resection in non-small cell lung cancer
- Tez No: 657945
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZA DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Akciğer kanseri; dünya genelinde en çok tanı alan ve kansere bağlı ölümlerde ilk sırada yer alan kanserdir. Mevcut damarlardan yeni kan damarlarının büyümesi olan anjiyogenez, tümör gelişimi, progresyonu ve metastazında kritik öneme sahiptir. Vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) anjiyogenezin ana mediatörüdür, küçük hücreli dışı akciğer kanserinde (KHDAK) serum seviyelerinin yükselmesinin kötü prognozla ilişkili olabileceği gösterilmiştir. Endotel hücresine spesifik solubl bir proteoglikan olan endokanın bazı kanserlerde tanı ve prognoz tahmininde kullanılabileceği gösterilmiştir. Çalışmamıza 38 akciğer kanseri hastası ve 29 benign (kontrol hastası) olmak üzere toplam 67 hasta dahil edildi. Hasta grubunda preoperatif ortanca serum VEGF değerleri 92.38 pg/dl bulundu, ve kontrol grubuna göre (57.14 pg/dl) anlamlı olarak yüksekti (p = 0.001). Hasta grubunda cerrahi sonrasında 1. 7. ve 30.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the most widely diagnosed cancer worldwide and the leading cause of cancer deaths. Angiogenesis, which means the growth of new blood vessels from existing vessels, is critical in tumor development, progression and metastasis. Vascular endothelial growth factor (VEGF) is the main mediator of angiogenesis, and it has been shown that increased serum levels in non-small cell lung cancer (NSCLC) are associated with poor prognosis. Additionally, studies demonstrate that endocan, a soluble proteoglycan specific to endothelial cells, can be used in the diagnosis and prognosis of some cancers. A total of 67 patients (38 lung cancer and 29 benign patients) were included in our study. The preoperative median serum VEGF values in the patient group was 92.38 pg/dl, and it was significantly higher than the control group (57.14 pg/dl) (p = 0.001).