Yardımcı üreme teknikleri ve getirdiği etik sorunlar
  1. Tez No: 118654
  2. Yazar: MÜGE ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ARSLAN TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deontoloji ve Tıp Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 3130
Özet
IX. ÖZET Çocuk sahibi olmak isteyen evli çiftlerin en önemli problemi infertilitedir. Toplumlarda infertilite insidansının güvenilir tespiti zor ve karmaşıktır. Tüm dünyada çiftlerin %1 0-1 5nin infertil olduğu düşünülmektedir. İn vitro fertilization tekniği ile 1978 de Londra İngiltere'de dünyaya getirilen İlk çocuk olan Louise Brown'un doğumundan bu yana yardımcı üreme teknolojisi tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Çiftler biyolojik seçeneklerinin sonuna yaklaştıklarını düşündüklerinde, çocuk sahibi olmak için alternatif yollar ararlar. Yardımcı üreme teknolojisi, evlatlık ve sperm / oosit donasyonu ve son yıllarda gelişen klonlama (somatic hücre nukleus transfer) mevcut seçeneklerdir. Tüm bu teknikler pek çok sosyal ve etik sorunlara yol açmaktadır. Tezimizde ; yardımcı üreme teknolojisinden kaynaklanan sorunlar incelenmiş. Yardımcı üreme teknolojisinin lehinde ve aleyhindeki görüşler ortaya konmuş,ve getirdiği etik sorunlar tartışılmıştır. Tıbbi etiğ'in yanı sıra Ülkemizdeki hukuki durumlarda göz önünde bulundurulmuştur. 99
Özet (Çeviri)
X. SUMMARY Infertility is a major problem for the married couples who wish to experience pregnancy. The reliable estimation of the incidence of infertility in any population has proven to be difficult and complex. It has been suggested that about 10-15% of couples all around the world. Since Louise Brown, the first child to be conceived through in vitro fertilization was born in England in 1978, assisted reproductive technology were used widely all around the world. As couples near the end of their biological options, they begin to think about alternative routes to parenthood. ART, adoption and third party parenting and lastly cloning (somatic cell nucleus transfer) are the options available.All of these techniques raised many social and ethical concerns. In this thesis ; the questions arisen from ART and cloning has been examined. The major (bioethical legislative and religius) positions for and against assisted reproductive technology were outlined,and some of the questions were discussed. Besides medical ethic responses the legislative responses in Turkey were considered. 100