Deneysel ince endometrium modelinde Granulosit koloni uyarıcı faktörün (G-CSF) ve östrojenin kombine etkisi: Rat modellemesi
  1. Tez No: 683708
  2. Yazar: İNCİ KAHYAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNUR TAKE KAPLANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
İnfertil çiftlerin yönetim algoritmasında yardımcı üreme teknikleri (YÜT) tedavileri son basamakta yer almaktadır. YÜT sikluslarında embriyo transferi yapılması planlanan günde ultrasonografik olarak ölçülen endometriyum çift duvar kalınlığının 7 mm altında kaldığı durumlar, azalmış gebelik oranları ile ilişkilendirilen“ince endometriyum”olarak tanımlanır. Bu durumlarda kullanılabilecek medikal tedavi seçeneklerinden ikisi Granulosit Koloni Uyarıcı Faktör (G-CSF) ve östrojendir. Bu tez çalışmasında ratlarda deneysel olarak oluşturulan ince endometriyum modelinde G-CSF ve östrojenin (E) kombine kullanımının endometriyum üzerine etkilerinin araştırılması planlanmıştır. Sprague Dawley cinsi 48 adet dişi rat 8 gruba ayrılmıştır. Grup 1: Kontrol, Grup 2: Kontrol + G-CSF, Grup 3: Kontrol + E, Grup 4: Kontrol + G-CSF + E, Grup 5: İnce endometriyum modeli, Grup 6: İnce endometrium modeli + G-CSF, Grup 7: İnce endometriyum modeli +E, Grup 8: İnce endometriyum modeli + G-CSF + E olacak şekilde tedavi planı yapılmıştır. İlk cerrahileri yapılan ratlara cerrahi sonrası 12.günde başlanarak 5 gün süre ile gruplara göre planlanan tedavileri verilmiştir. Tedavi bitiminde ratlar sakrifiye edilerek uterus dokuları alınmış, alınan doku kesitleri hematoksilen eozin ile boyanarak histomorfik incelemeleri yapılmıştır. PCNA, caspase-3 ve VEGF antikorları ile dokudaki proliferasyon, apoptozis ve angiogenezis süreçleri immünohistokimyasal olarak değerlendirilmiştir. G-CSF verilen ince endometriyum modelinde endometriyal kalınlıkta ve uterus duvar kalınlığında anlamlı artış olduğu izlenmiştir. Histopatolojik ve immunohistokimyasal değerlendirmelerde endometriyumda epitel metaplazisi ve stromada hipertrofi gibi patolojik değişikliklerin oluştuğu, tüm dokuda yaygın proliferasyon ve angiogenezin meydana geldiği görülmüştür. Östrojenin tek başına uygulanmasının uterus yapısını tamamen normale yakın histolojik özelliğe getirdiği gözlenmiştir. G-CSF ve östrojenin kombine kullanımında ise proliferasyonun kısmen dengelendiği gözlense de halen G-CSF'nin baskın etkisinin olduğu izlenmiştir. Sonuç olarak G-CSF ve östrojenin kombine uygulanmasının ince endometriyumda yarar gösteremeyeceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Assisted reproductive technology (ART) is the last step in the treatment algorithm of infertile couples. Endometrial thickness below 7 mm on embryo transfer day is referred as 'thin endometrium' and is associated with decreased pregnancy rates. Granulocyte colony stimulating factor (G-CSF) and estrogen (E) are two medical agents used in the treatment of thin endometrium. The aim of this study is to demonstrate the effects of combined G-CSF and E treatment on thin endometrium in a rat model. Forty eight female rats were divided into 8 groups. Group 1: Control, Group 2: Control received G-CSF, Group 3: Control received E, Group 4: Control received both G-CSF + E, Group 5: Thin endometrium model, Group 6: Thin endometrium model received G-CSF, Group 7: Thin endometrium model received E, Group 8: Thin endometrium model received both G-CSF + E. Twelve days after the first operation, medications were started and continued for 5 days. Rats were sacrified and uterine tissue specimens were taken at the end of the treatment period. Tissue sections were stained with hematoxylin eosin for histomorphological evaluations. Proliferation, apoptosis and angiogenesis processes were evaluated immunohistochemically using PCNA, caspase-3 and VEGF antibodies. Statistically significant increase in endometrial thickness and uterine wall thickness was detected in thin endometrium model group treated with G-CSF when compared to thin endometrium model. G-CSF was shown to induce stromal hyperplasia and epithelial metaplastic changes in endometrium causing an extensive proliferative response and angiogenesis. Estrogen alone restored thin endometrium to almost normal histology. While extensive proliferation was balanced with the use of estrogen, morphological changes representing the dominant effects of G-CSF were still present in thin endometrium model receiving combined treatment of both G-CSF and estrogen. In conclusion, G-CSF and estrogen together is not an effective treatment modality in thin endometrium rat model.