Yoğun bakım ünitelerinde aydınlatılmış onam ile ilgili etik sorunlar
  1. Tez No: 118653
  2. Yazar: SEFFAT ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİL SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deontoloji ve Tıp Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 2611
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, yoğun bakım ünitelerinde aydınlatılmış onamla ilgili etik sorunların ve aydınlatılmış onamın bu alanda geçerli ve uygulanabilir bir yöntem olup olmadığının araştırılmasıdır. Hastanın kendisine uygulanacak tanı ve tedavi yöntemlerine, hekim tarafından onlarla ilgili olarak bilgilendirildikten sonra onam vermesi biçiminde tanımlanan aydınlatılmış onam, günümüzde tıbbi etik açısından üzerinde en çok çalışılan konulardan biridir.Biz bu çalışmamızda özellikle yoğun bakım üniteleri gibi ölümle yaşam arasındaki çizgide hizmet verilen bir alanda henüz yaygın biçimde yer almayan aydınlatılmış onamı çeşitli boyutlarıyla tanıtmayı ve onun bu alandaki uygulama koşullarını ortaya koymayı amaçladık. Bilindiği gibi tıp, amacı doğrudan insana hizmet olan bir etkinliktir.Bunun yanında, onamın dayandığı özerklik ilkesi, insanın temel bir hakkıdır.Tıpta bireyin özerkliğinin gerçekleşmesi ancak hastanın aydınlatılmış onamının alınmasıyla olanaklıdır.Bu nedenle aydınlatılmış onam alma işlemi gündelik tıp uygulamalarının temel öğelerinden biridir.Yoğun bakım ünitelerinde yatan hastaların çoğu karar verme yeteneğine sahip olmadıkları için onları temsil eden yakınları onam alma işlemi konusunda hekimlerin muhatabı olmaktadırlar. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve İstanbul Tıp Fakültesi 'nin yoğun bakım ünitelerinde yaptığımız alan araştırması ışığında yoğun bakım ünitelerinde aydınlatılmış onam uygulaması ile ilgili bazı saptamalar ve önerilerde bulunduk.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main objective of this thesis Is to study whether or not informed consent is a valid and applicable procedure intencive care units. Informed consent is being defined as the obtaining of patients permission after his /her receiving the necessary and therapeutic procedures planned to be applied on him/her. Recently many studies on this subject have been published in the field of medical ethics. In the present study we tried to Introduce various dimensions of Informed consent which is not widely used in intensive care units that serve potients in the thin line between life and death. We also aimed at claryfying the conditions of practicing Informed consent in intensive care units. Medicine Is an activity which has the aim of serving man directly. And the principle autonomy, on which consent Is based, Is a basic right of human beings. The realization of the Individuals autonomy in medicine is possible only If the physcian obtains the imformed consent of the patient. Thus,to get an informed consent Is one of the basic activity within the medical routine.Because of most of the patients in intensive care units don't have the ability to fake a decision, relatives or surrogates of patients are responsible against physcians while taking consent procedure. We tried to constitute our suggestions and determinations in the light of our area research for practicing informed consent in the intensive care units of Cerrahpaşa Faculty of Medicine and Istanbul Faculty of Medicine.