İrritabıl barsak sendromunda dışkı eozinofil katyonik proteini
Fecal eosinophil cationic protein at irritable bowel syndrome
  1. Tez No: 118665
  2. Yazar: SKENDER TELAKU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA UZUNİSMAİL
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
34 VÜ.ÖZET İBS'de gıda intoleransı farklı çalışmalarda %20-65 arasında değişmektedir. Eozinofiller alerjik raksiyonların çoğuna eşlik eden hücrelerdir. Çalışmamızda İBS'de gıda hipersensitivitesinin rolü, eozinofillerin bir mediatörü olan ECP'nin dışkı değerleri ile araştırıldı. Çalışmaya, gastroenteroloji polikliniğimize başvuran ve Roma II kriterlerine göre İBS tanısı konmuş 30 hasta (15 diyare dominant ve 15 alterne) ile yaş ve cinsiyet olarak uyumlu 15 kontrol alındı. Dışkı ve serum ECP üretici firmanın (Pharmacia&Upjohn) talimatlarına göre fluoroimmunoesey yöntemi ve UniCAP ECP sistemiyle ölçüldü. Bunların yanında, serum IgE incelemeleri, periferik ve doku (rektum mukozası) eozinofil sayıları araştırıldı. Cinsiyet ve yaş ortalamaları diyare dominant, alterne hasta ve kontrol gruplarında sırası ile 7K,8E, 37.06±12.58 yaş; 7K,8E, 44,8±10.8 yaş ve 5K,10E, 44,26±13,81 yaş idi. Serum IgE değerleri sırası ile ortalama 86,63±79,25 HJ/ml; 172,93±398,77 IU/ml ve 233,72±290,88 IU/ml idi. Kan ECP değerleri sırası ile ortalama 13,19±10,16 ug/L; 20,53±35,74ug/L ve 24,5±39,8 ng/L bulundu. Dışkı ECP değerleri 19,15*27,13 ng/g; 19,2±25,09 ng/g ve 19,6±44,95 ng/g olarak saptandı. Periferik eozinofil sayısı sırası ile ortalama 134,6±59,16/uL; 161,86±115,4/uL ve 197,73±169,72/uL ve doku eozinofil sayısı ortalama 4.2±5,95; 3,6±2,69 ve 2,4±1,24 bulundu. Her üç grupta kan ve dışkı ECP, serum IgE değerim ve periferik ve doku eozinofil sayılan arasında istatistiksel anlamlı farklılık bulunmadı (p>0.05). Sonuçta, gıda alerjisi konusunda değerli bir test olarak ileri sürülen dışkı ECP incelemesi, IBS-gıda alerjisi ilişkisini destekler nitelikte sonuç vermedi.
Özet (Çeviri)
35 Vm. SUMMARY Food intolerance is a common perception amongst irritable bowel syndrome (IBS) patients with 20-65% attributing their symptoms to adverse food reactions. Eosinophils are associated with greater part of allergic reactions. In this study the role of food hypersensitivity in IBS was evaluated with measuring of fecal eosinophil cationic protein( ECP), which is one of the mediators of eosinophils. 30 sex and age matched IBS patients (15 predominant diarrhea, DP-IBS and 15 alternating, A-IBS) and 15 controls were included in this study. Fecal and serum ECP were measured by fluoroimmunoassay, following the manifacturer's instructions (Pharmacia&Upjohn), with UniCAP system. At the same time serum IgE was measured and blood and tissue (from rectal mucosa) eosinophils were counted. Sex and mean age for DP-IBS, A-IBS and controls were as follows 7F,8M, 37.06±12.58 years; 7F,8M, 44,8±10.8 years and 5F,10M, 44,26±13,81 years. Mean serum IgE values in the same order were 86,63±79,25 lU/ml; 172,93±398,77 IU/ml and 233,72±290,88 IU/ml. Mean serum ECP values in above-mentioned order were 13, 19±10, 16 ug/L; 20,53± 35,74ug/L and 24,5±39,8 ug/L. Mean fecal ECP values in the same order were 19,15±27,13 ng/g; 19,2±25,09 ng/g and 19,6±44,95 ng/g. Mean blood eosinophils were 134,6±59,16/uL; 161,86±115,4/uL ve 197,73±169,72/uL. At last, mean tissue eosinophil numbers in above-mentioned order were 4.2±5,95; 3,6±2,69 and 2,4±1,24. There was no signifcant difference between DP-IBS, A-IBS and controls in fecal and serum ECP, serum IgE and blood and tissue eosinophils number. (p>0.05). Finally, even though fecal ECP is a good test for food hypersensitivity, our results didn't support relation between BBS and food hypersensitivity.