Uzun süre gürültüye maruz kalanlarda standart ve yüksek frekans odyometri sonuçları
- Tez No: 118692
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜZEYİR GÖK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Gürültünün işitme kaybına yol açtığı bilinmektedir. Bu çalışma uzun süre gürültüye maruz kalanlarda gürültü şiddeti ve süresine bağlı olarak standart ve yüksek frekans eşiklerinde ne gibi değişiklikler olduğunu belirlemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya bir hidroelektrik santralinin farklı gürültüye sahip birimlerinde çalışan 64 işçi dahil edildi. Gürültü seviyesine göre üç grup ve gürültüye maruz kalma sürelerine göre dört alt çalışma kategorisi oluşturuldu. Kontrol grubu ise çalışmanın yapıldığı Fırat Tıp Merkezi personelinden benzer yaş gurubunda 30 gönüllü erkekten oluşuyordu. Anket, otoskopik muayene ve timpanometrik değerlendirmede çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan çalışma ve kontrol grubuna 250-16000 Hz arasında işitme eşik tespitleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
It is known that the noise causes the hearing loss. This study was performed to determine changes in standart and high frequency hearing thresholds depends on noise level and duration in subjects exposed to noise for a long period. Sixty four employee who work in the units, which have different noise levels, of a hydro-electric power plant were included the study. As to noise level, 3 subgroup and as to duration of exposed to noise 4 study cathegories were constitued. Control group was consisted of 30 voluntary males with similar age group and normal hearing who were personnel in the Fırat Medicine Center which this study was performed. In study and control group subjects, who have favorable criterias according to questionnaire, otoscopic examination and timpanometric evaluation, hearing thresholds were determined between 250-16000 Hz frequencies.