Tavşanlarda auriküler kıkırdak ile yapılan trakeal rekonstrüksiyonda hiperbarik oksijenin etkisi (deneysel çalışma)
Effect of hyperbaric oxygen in tracheal reconstruction with auricular cartilage in rabbits
- Tez No: 118691
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ETHEM POYRAZOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
VII. ÖZET Trakeayı tutan malign, travmatik, konjenital ve yatrojenik patolojilere bağlı olarak meydana gelen stenoz ya da doku kayıpları geniş trakeal rezeksiyonları gerektirebilir. Uç uca anastomozun uygun olmadığı durumlarda kullanılan yöntemlerin hemen hepsinde beslenme yetersizliği ve dolayısıyla destek problemleri ortaya çıkmaktadır. Otogreft kıkırdak greftlerin trakeadaki dış desteği sağlayabildikleri ve yeterince vaskülarize bir yere yerleştirildiklerinde uzun süre dayanışıklarını korudukları, hacim olarak ta genişledikleri belirtilmiştir. Otojen olarak sıklıkla kosta ve aurikula kıkırdakları kullanılır. Kıkırdak gibi beslenmesi zayıf olan dokularda greft büyüklüğünün greftin yaşamasında önemi büyüktür. HB02 tedavisi inflamasyon ve ödemi azaltır, neovaskülarizasyon, epitelizasyon ve kollajen sentezini artırır, tutması şüpheli greft ve fleplerde kullanım endikasyonu vardır. Çalışmamızda auriküler kıkırdak greft ile trakeal rekonstrüksiyon sonrası iyileşme sürecine HB02 'in etkileri araştırıldı. Tavşanlar 16'sı çalışma grubu, 16'sı kontrol grubu olmak üzere 2 ana gruba ayrıldı. Tüm tavşanlarda trakeanın ön yarısını kapsayacak şekilde 6 adet yarım trakeal halka çıkarıldı ve oluşan defekt otogreft auriküler kıkırdak ile onarıldı. Çalışma grubuna 1 hafta süre ile günde iki seans 2.4 ATA basınçta %100 oksijen kullanılarak HB02 uygulandı. Kontrol grubuna HB02 uygulanmadı. HB02 uygulanan çalışma grubunda inflamasyon, fibrozis ve nekrozun daha az olduğu, epitelizasyon ve maturasyonunun daha erken tamamlandığı, neovaskülarizasyon ve yeni kıkırdak oluşumunun daha fazla olduğu tespit edildi. 66
Özet (Çeviri)
VIII. İNGİLİZCE ÖZET EFFECT OF HYPERBARIC OXYGEN IN TRACHEAL RECONSTRUCTION WITH AURICULAR CARTILAGE IN RABBITS Tracheal stenosis or tissue loss due to neoplastic, traumatic, congenital or iatrogenic causes may require extensive tracheal resections. The complications like vascularization insufficiency and support problems occur nearly in all cases when end to end anatomists of trachea is not feasible. It has been reported that cartilage autografts of trachea could maintain the structural integrity of trachea and if they are implanted into a well vascularized place, they will stand for a long time and also they can expand. The cartilage of the rib and the auricula are frequently used as autograft. In tissues with insufficient vascularisation like cartilage the length of the graft is important for the survival. Hyperbaric oxygen treatment reduces the inflammation and edema, increases neovascularisation, epithelialization and the synthesis of collagen. It has an indication in the management of grafts and flaps that are susceptible for succeed. In our study we evaluated the effects of hyperbaric oxygen on wound healing after tracheal reconstruction with auricular cartilage. The rabbits were divided into two groups as study group (n=16) and control group (n=16). The anterior halves of the six tracheal rings were resected in both study and control group and the defects were repaired with autograft auricular grafts. Hyperbaric oxygen was administered at 2.4 ATA pressure using 100 % oxygen two times per day for a week period in study group. HB02 Was not administered to the control group. 67