Efüzyonlu otitis medianın etiyolojiisinde alerjinin yeri; immun sistem ve sitokinler
  1. Tez No: 118693
  2. Yazar: EROL KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞİNASİ YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 586
Özet
ÖZET Efüzyonlu otitis media çocukluk çağı işitme kayıplarının önemli sebeplerinden biridir. Ancak etiyopatogenezi hala tam olarak açıklanamamıştır. Bu amaçla Eylül 1999-Haziran 2001 tarihleri arasında kliniğimizde efüzyonlu otitis media tanısıyla miringotomi yapılan 59 hastanın 78 kulağı ve serum örnekleri çalışmaya alındı. Aynı yaş grubunda ve aynı bölgede yaşayan, aynı sosyoekonomik göstergelere sahip olan ve klinik olarak sağlıklı kabul edilen gönüllü 26 çocuğun serum örneği ise kontrol grubu olarak alındı. Yapılan çalışmalar, T hücrelerinin bir alt grubunun Thl ve Th2 olarak geliştiğini ve bu hücre grupları arasındaki dengenin hücresel ve sıvısal immün yanıtta belirleyici olduğunu ortaya koymuştur. Th kutuplaşması olarak adlandırılan bu olgu, günümüzde pek çok hastalığın etiyopatogenezinin aydınlatılmasına yardımcı olmuş ve bu kutuplaşmanın tedavilerle yönlendirilmesi, yeni tedavi protokollerini gündeme getirmiştir. Th kutuplaşmasında Th 2 hücreleri IL-4, IL-6 ve İL- 13 ile IgE sentezini arttırarak alerjide stimulator, Th 1 hücreleri ise IFN-y ve IL-2 ile inhibitor rol oynamaktadır. Bu çalışmada, hasta grubu serum örneklerinde IFN-y kontrol grubuna göre istatiksel olarak düşük, IL-4 ve IgE ise kontrol grubuna göre istatiksel olarak yüksek tespit edildi (p0.05). Orta kulak efüzyon örneklerinde IL-4 - IFN- y, IFN- y - IgE arasında negatif, IL-4 - IgE arasında ise pozitif korelasyon saptandı. Bu korelasyonlar istatiksel olarak anlamlı değildi (p>0.05). Sonuç olarak; Th kutuplaşması efüzyonlu otitis medianın etiyopatogenezinde alerjinin rolünü ve önemini ortaya koymaktadır. Bu durum da efüzyonlu otitis medianın tedavisinde yeni tedavi protokollerinin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu amaçla dahageniş serilerle yapılacak çalışmalara ihtiyaç olduğu düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Otitis media with effusion is one of the significant causes of hearing loss in childhood. However, the etiopathogenesis has not been clearly identified. For this purpose, between September 1999 and June 2001, a total of 78 ears from 59 patients who underwent myringotomy because of otitis media with effusion were included into the study. The serum samples of 26 volunteer children that were within the same age group, living in the same area, having similar socioeconomic parameters and who were considered to be clinically healthy, were studied as control group. Previous studies revealed that a subgroup of T cells develops as Th 1 and Th 2 and also demonstrated that the balance between these cell groups are determinants of humoral and cellular immune response. This phenomenon is termed as Th polarization and recently, it helps more in the identification of the etiopathogenesis of many of the disease. Similarly, directing this polarization with different treatments has recently introduced new treatment modalitiens. Th 2 cells, by increasing the synthesis of IL-4, IL-6, IL-13 and IgE play a stimulator role in Th polarization, where as Th 1 cells have an inhibitory role by IFN -y and IL-2. In the present study, the level of IFN-y was determined to be significantly decreased in serum samples of patients when compared to control group, where as IL-4 and IgE levels were statistically significantly higher than control group ( P< 0.05). There was a positive correlation bOTween IL-4 and IgE levels in serum samples of the patients ( P< 0.01). Negative correlation was observed between IFN -7 and IgE as well as between IL-4 and IFN-y. However, this correlation was not statistically significant. Negative correlation was determined between the levels of IL-4 and IFN-y, IFN-y and IgE within middle ear effusion fluids. However, these correlations were not statistically significant. sc. ms$wIn conclusion, Th polarization demonstrates in det ail, the etiopathogenesis and the importance of allergy in otitis media with effusion. In turn, this brings the necessity of defining new treament strategies in the management of otitis media with effusion. For this reason, we believe that there's need for further researches with wide series of cases.