Organik ve fonksiyonel ses hastalıklarında ses terapisi, medikal ve cerrahi tedavi sonuçlarının akustik ve spektrografik ses analizleri ile değerlendirilmesi
The evaluation of outcomes of speech therapy, surgical and medical treatments on voice in organic and functional voice disorders, using acoustic and spectrographic analysis
- Tez No: 118697
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜRSEL DURSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ORGANİK VE FONKSİYONEL SES HASTALIKLARINDA SES TERAPİSİ, CERRAHİ VE MEDÎKAL TEDAVi SONUÇLARININ AKUSTİK VE SPEKTROGRAFİK SES ANALÎZLERİ İLE DEĞERLİ Tüm ses hastalıkları içerisinde disfoni, en sık karşılaşılan klinik semptomdur. Ses hastalıkları birçok şekilde sınıflandırılabilir. Günümüzde bu sınıflandırma en sık organik ve fonksiyonel olarak iki şekilde yapılmaktadır. Fonksiyonel ses hastalıklarında; normal vokal fold morfolojisi ve hareketiyle ilişkili olan disfoni sıklıkla görülür. Organik ses hastalıkları ise genel olarak larenksde ve spesifik olarak vokal foldlardaki temel patolojik değişiklikleri Ses terapisi, cerrahi ve medikal tedavinin ses üzerindeki etkisini ortaya koymak için vokal fonksiyonların değerlendirilmesi önemlidir.Akustik ve spektrografik analizler; ses kısıklığının derecesinin görsel olarak değerlendirilmesinde oldukça yararlı olmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı; organik ve fonksiyonel ses hastalıklarında tedavi öncesi ve sonrası ölçülen akustik ve spektrografik analizlerdeki değişiklikleri göstermektir. Spektrografik ve akustik ses analizleri ; 27'si fonksiyonel 100'ü organik tipte olan toplam 127 kişilik hasta grubuna uygulandı. Tüm analizler ses patolojisi olmayan 25 kişilik kontrol grabuyla karşılaştırıldı. Hastaların sesleri tedaviden önce ve tedaviden üç hafta sonra kayıt edilerek analiz edildi. Akustik ses analizlerinde; jitter, shinımer, temel frekans, hamıonik gürültü oranı, normalize edilmiş gürültü enerjisi gibi parametreler ölçüldü. Tedaviden önce ve sonra ölçülen tüm akustik parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulundu. Spektrografik analizlerde; ses kısıklığının derecesi arttıkça , gürültü kornponentinin artarak harmonik yapının yerini aldığı görüldü. tloıe ettiğimiz sonuçlar, akustik, ve spektrografik analizlerin tedavi öncesi ve sonrasında vokal fonksiyonların değerlendirilmesinde objektif bir rnetod olabileceğini ANAHTAR KELiMELER: Ses hastalıkları, akustik analiz, spektrografik analiz
Özet (Çeviri)
THE EVALUATION OF OUTCOMES OF SPEECH THERAPY, SURGICAL AND MEDICAL TREATMENTS ON VOICE EV ORGANIC AND FUNCTIONAL VOICE DISORDERS , USING ACOUSTİC AND SPECTROGRAPHIC ANALYSIS Dysphonia is a common clinical condition in ali voice disorders. Voice disorders can be classified in a number of ways. The most traditional approach has divided these disorders into organic and fiınctional. Functional voice disorders have a common finding of dysphonia associated with normal vocal fold morphology and normal vocal fold motion. Organic voice disorders involve actual pathologic changes to the larynx in general and to the vocal folds in specific. Assessnıent of vocal ftmction is important to evaluate the effect of speech therapy, surgical and medical treatment on voice. Acoustic and spectrographic analysis have been helpfül in visually evaluating the degree ofhoarseness. The main aim of this study was to describe the changes in acoustic and spectrographic analysis before and after treatment for organic and fiınctional voice disorders. Spectrographic and acoustic voice analysis were carried out in a group of 127 patients including 27 with fiınctional type and 100 with organic type. Ali analysis were compared with the control group (n=25) without voice pathology. The patients' voices were recorded and analyzed before treatment and three weeks after. Acoustic voice signal data were measured for jitter, shimmer, fiındamental frequence, harmonic noise ratio and normalized noise energy parameters. A statistically significant difference were found in ali of the acoustic parameters; measured before and after the treatments. in the spectrographic analysis, as the degree of hoarseness increased, the noise component appeared to a greater degree and replaced the harmonic structure. The results revealed that acoustic and spectrographic analysis will be an objective method to evaluate vocal fimctions before and after treatment. KEY WORDS; voice disorders, acoustic analysis, spectrographic analysis