Kronik otitis mediada dış kulak yolu arka duvarı, kemikcik zinciiri ve mastoid antrumda oluşan histopatolojik değişiklikler
Histopathological changes occur in posterior wall of external auditory canal, ossicular chain and mastoid antrum in chronic otitis media
  1. Tez No: 118696
  2. Yazar: MAHMUT HUNTÜRK ATİLLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ÖZBİLEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kronik otits media klinik olarak kulak zarında perforasyon ve orta kulaktan gelen kronik akıntı olarak tanımlanır. Kronik dönemde orta kulak mukoperiosteumunda ve mastoid hücreler başta olmak üzere kulağın diğer bölümlerinde çeşitli derecelerde kalıcı histopatolojik değişiklikler meydana gelir. Granülasyon dokusu, polip gelişimi, kemik dokusu değişiklikleri (osteit, osteoneogenez, kemik erozyonu), subepitelyal gland ve goblet hücrel oluşumu, skuamöz metaplazi, kolesterol granülomu, kolesteatom, timpanoskeroz ve mukoperiosteumdaki görülen kalınlaşma temel histopatolojik değişikliklerdir. Klinik olarak kronik otitis mediada oluşan sekel ve komplikasyonlardan sorumlulardır. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Boğaz Kliğinde 1999-2001 yılları arasında kronik otitis media tanısı alan seçilmiş 88 hastandan histopatolojik incelemesi yapıldı. Biyopsi materyalleri dış kulak yolu arka duvarı kemik bölümü, mastoid antrum ve kulak kemikçiklerinden cerrahi biyopsi alındı. Bu yapılardaki histopatolojik değişiklilerin oranları bulunarak benzer çalışmalarla karşılatırıldı. Bu lezyonların yapmış olduğu özellikle kemik erozyonu histopatolojik değişikliler lietatür ışığında tekrardan gözden geçirildi.
Özet (Çeviri)
Chronic otitis media is defined as clinically presence of a perforation on the tympanic membrane and chronic discharge originating from the middle ear. Permanent histopathologic changes being more prominent in middle ear mucoperiosteum and mastoid air cells, happen within the compartments of ear in variable extents. These histopathologic changes consist of inflammation, granulation, polyp formation, changes in bone tissue like osteitis, osteoneogenesis and bone erosion, subepithelial gland and goblet cell formation, squamous metaplasia, cholesterol granuloma formation, tympanoscerosis, and thickening in mucoperiosteum. These changes are responsible for sequela and complications existing in chronic otitis media In ENT Clinic of Gazi University Faculty of Medicine Hospital, 88 patients who had been diagnosed to have chronic otitis media were operated between 1999-2001 and from those patients samples had been obtained during surgical intervention.These samples were taken for the bony posterior wall of external auditory meatus, the mastoid antrum and the ossicles. The ratio of histopathologic changes in these structures was calculated and compared with those in similar studies. Especially the histopathologic changes of bony erosion caused by these lesions was overlooked again using the data provided by the literature.