Ratlarda periton fibrozisi gelişimini önlemede irbesartan ve spironolaktonun etkileri
The efficacy of irbesartan and spironolactone in preventing peritoneal fibrosis in rats
  1. Tez No: 118707
  2. Yazar: İSMAİL RIFKI ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER ÇAMSARI
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
VII - ÖZET Sürekli ayaktan periton diyalizi (SAPD) sırasında tedavinin etkinliğini azaltan periton fîbrozisi gelişmesinin önlenmesi ile ilgili araştırmalar yapılmaktadır. Son zamanlarda renin angiotensin aldosteron sisteminin hemodinamik etkilerden bağımsız olarak miyokard, böbrek ve vasküler yapılarda fibrozis oluşumu ile ilişkisini gösteren çeşitli çalışmalar yayınlanmıştır. Biz bu deneysel çalışmada angiotensin II reseptör antagonisti (İrbesartan) ve aldosteron antagonistinin (Spironolakton) periton fibrozisini önlemedeki etkilerini araştırmayı amaçladık. 40 adet wistar rat 5 gruba randomize edildi. I)Bakteri(B) II)Bakteri-İrbesartan(Bİ) III)Bakteri-Spironolakton(BS) IV)Bakteri-İrbesartan-Spironolakton(BİS) V)Kontrol(K). İlk 4 gruba önce intraperitoneal (İP) olarak bakteri-Cytodex süspansiyonu verildi. V.gruba ise İP olarak sadece Cytodex süspansiyonu verildi. I.grup tedavisiz bırakıldı. Il.gruba İrbesartan (100mg/kg), IILgruba Spironolakton(50mg/kg), IV.gruba iki ilaç aynı dozlarda enteral gavaj yoluyla verildi. 8. günde ratların batırılan açılarak peritonda yapışıklık skorlaması yapıldı. Ratlar sakrifıye edilirken periton lavajı, kan ve periton dokusu örnekleri alındı. Üç ayrı periton bölgesinden (karaciğer, barsak, karın ön duvarı) alınan doku örnekleri H&E ve Masson's Trichrome ile boyanarak ışık mikroskobunda incelendi. Her periton örneğinin 3 ayrı random bölgesinde inceleme yapıldı. Periton doku kalınlıkları ölçüldü. Ayrıca inflamasyon ve fibrozis yan kantitatif olarak derecelendirildi. Ortalama değerler saptandı. Periton lavajı ve serum örneklerinde transforming growth faktör-131 (TGF-J31), prokollagen tip I C-propeptid (PICP), prokollagen tip III N-propeptid (PIIINP) düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
VIII - SUMMARY There are increasing efforts on prevention of peritoneal fibrosis in peritoneal dialysis patients, which may lead to treatment failure. Recently it has been realised that renin angiotensin and aldosterone system has antifibrotic effects on myocardium, kidney and vascular structures independent from its hemodynamic effects. In the present experimental study, we aimed to research the effects of an angiotensin II receptor antagonist (irbesartan) and an aldosteron antagonist (spironolactone) in prevention of peritoneal fibrosis. Forty wistar rats were randomised into 5 groups. I: Bacteria-Cytodex (B), II: Bacteria- Irbesartan (BI), III: Bacteria-Spironolactone (BS) IV: Bacteria-Irbesartan-Spironolactone (BIS) and V: Control(K). All groups except the control group were given bacteria-Cytodex suspension intraperitoneally (IP). First group was not given any medication. Irbesartan (100mg/kg, orally) and spironolactone (50mg/kg, orally) were administered to BI and BS groups respectively. Both medication were given simultaneously to BIS group at the same doses and by the same routes, whereas only Cytodex was administered to group K. At 8th day rats were undergone laparotomy and the degree of peritoneal adhesion was scored. Before sacrification, peritoneal washing fluid, blood and peritoneal tissue samples were obtained. Peritoneal tissue samples taken from three standard regions (liver, intestine and anterior abdominal wall) were stained with H&E and Masson's-Tri chrome and examined under light microscopy. Three areas from each peritoneal regions were assessed. Peritoneal thickness was measured and inflammation, fibrosis were assessed semi-quantitatively. Transforming growth factor-Bl (TGF-131), procollagen type I C-propeptide (PICP), procollagen type III N- propeptide (PIIINP) levels were measured in serum and peritoneal washing fluid samples. Peritoneal total adhesion score was significantly higher in group B than that of the group K.