Ratlarda oluşturulan enkapsüle peritoneal fibrozis üzerine vasküler endotelyal büyüme faktör inhibitörü bevacizumab'ın etkisi
The effect of vascular endothelial growtt factor inhibitor (bevacizumab) on sclerosing encapsulated fibrosis model in rats
- Tez No: 351218
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT SİFİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Sklerozan enkapsüle peritonit (SEP) periton diyalizi hastalarında ortaya çıkan oldukça nadir; fakat ölümle sonuçlanabilen ciddi bir komplikasyondur. Periton zarında pekçok nedenden dolayı etkilenme sonucu mezotel hücrelerinde (MC) dökülme, neovaskülarizasyon ve peritoneal fibrozis gelişir. Bevacizumab vasküler endotelyal büyüme faktörüne (VEGF) karşı oluşturulmuş monoklonal antihuman antikor olup damar gelişimini önlemesi ile fibrozisi azaltabilir. Metastatik kolon ve meme kanserlerinde kullanılmaktadır ancak peritoneal fibrozisteki etkinliğini gösteren bir çalışma yoktur.Amaç: SEP oluşturulan sıçan modelinde Bevacizumab'ın peritoneal fibrozisi üzerine etkisini araştırmak amaçlanmıştır.Gereç yöntem: 41 adet dişi wistar albino sıçan 6 gruba ayrıldı. Birinci gruptaki kontrol grubu (K) altı sıçana periton içine %0.9'luk serum fizyolojik (2ml/gün) 21 gün boyunca uygulandı. İkinci gruptaki klorheksidin grubu (KH) yedi sıçana karın içine tuzlu su içinde erimiş %15 etil alkol ve %0.1 klorheksidin(CG) 2ml/gün 21 gün boyunca verildi. Üçüncü gruptaki dinlenme grubu (D) yedi sıçana CG 2ml/gün 21 gün boyunca karın içine verildi. Dördüncü gruptaki bevacizumab1 grubu (B1) yedi sıçana CG 2ml/gün 21 gün Bevacizumab 21.gün 2.5mg/kg karın içine bir kez uygulandı. Beşinci gruptaki bevacizumab2 grubu (B2) yedi sıçana CG 2ml/gün 21 gün, Bevacizumab 0. ve 21.günlerde 2.5mg/kg karın içine verildi. Altıncı gruptaki bevacizumab3 grubu (B3) yedi sıçana 0. ve 21.gün bevacizumab 2.5mg/kg karın içine uygulandı. K ve KH grubu 21.günde; diğer gruptaki sıçanlar 42.günde sakrifiye edildi.Paryetal periton için karın sol ön duvarından, visseral periton için karaciğer üzerinden örnekler alındı. Patolojik inceleme için Hematoksilen&Eosin(HE) ve Von Gieson (VG) boyası kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Sclerosing encapsulated peritonitis (SEP) is a rare but a serious complication that may cause death occurring in peritoneal dialysis patients. Many factors may cause mesothelial cell ( MC) denution, neovascularization and peritoneal fibrosis at peritoneal membrane. Bevacizumab is a monoclonal antihuman antibody against vascular endothelial growth factor, and prevents new vessel formation and hence decreases fibrosis. It is commonly used in colorectal and breast cancers. There has been no reported study on its effects on peritoneal fibrosis.Objective : In this study it is aimed to determine the effect of Bevacizumab on peritoneal fibrosis in rat models.Materials and methods : 41 Wistar albino rats were divided into six groups : control group (K) consisted of six rats that were given isotonic serum (2 ml/day) intraperitoneally (i.p) for 21 days; chlorhexidine gluconate (CG) group (KH) (7 rats) that were given 0.1 % CG and 15 % ethyl alcohol dissolved in saline (i.p) for 21 days; rest group (D, 7 rats) and received CG (2 ml/d) for 21 days ; Bevacizumab1 (B1, 7 rats) group was given initially CG (2ml/d) for 21 days, and at day 21 Bevacizumab was applied in a dosage of 2.5 mg/kg i.p; Bevacizumab 2 ( B2, 7 rats) group received CG for 21 days and Bevacizumab two times at day 0 and 21 days of beginning of CG; Bevacizumab 3 (B3, 7 rats) group was given only Bevacizumab at day 0 and 21 in a dosage of 2.5 mg/kg. K and KH groups were sacrified at day 21, and other at day 42. Pathological specimens were taken from left anterior abdominal wall for parietal peritoneum, and from liver for visceral peritoneum.