1996-2002 yılları arasında nefroloji kliniğinde takip ve tedavi edilen akut böbrek yetmezlikli hastaların değerlendirilmesi
The evaluation of the patients with ARF who were followed and treated at the nephrology clinic from 1996 to 2002
  1. Tez No: 118706
  2. Yazar: LÜTFULLAH ALTINTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. ZEKİ TONBUL
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
9. ÖZET ABY oldukça yüksek morbidite ve mortalitiye yol açmasının yanısıra, hastanede uzun süre kalmayı gerektirmesi, tedavi seçeneklerinin oldukça kısıtlı ve pahalı olmasından dolayı öncelikle ABY gelişiminin önlenmesi gerekmektedir. Ocak 1996 ile Haziran 2002 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Nefroloji servisinde yatırılarak tedavi gören ve konsülte edilen 283 akut böbrek yetmezliği olan hasta; etyoloji, kli nik ve laboratuvar özellikleri, tedavi sonuçları ve mortalite açısından retrospektif olarak araştı rıldı. Hastaların yaş ortalaması 52.3±18.7 yıl idi. Hastanede gelişen ABY'li hasta oranı %38.8 idi. ABY'li vakaların çoğundan renal nedenlerin (% 61.2) sorumlu olduğu tespit edildi. ABY nedenleri olarak; medikal nedenlerin % 63.95, cerrahi nedenlerin % 23.67, obstetrik nedenlerin % 12.36 olduğu saptandı. Multipl etyolojili ABY gelişiminin % 25 hastada olduğu saptandı. Gebelikle ilişkili ABY oram ise % 12.4 olarak bulundu. Bu olguların çoğunda HELLP sendromu önde gelen nedendi. Olguların yaklaşık yarısında hipervolemi bulguları mevcuttu. Oligürik hasta oranı % 59.7, ortalama oligüri süresi ise 5.214.1 gün idi. Hastaların %12.5'inde hiperpotasemi, %47'sinde ise hipoalbuminemi (
Özet (Çeviri)
10. ABSTRACT Since acute renal failure (ARF) is a cause of high morbidity and mortality, it needs to stay long time in hospital and its treatment is expensive and fairly restricted. The initial ap proach to the patients with ARF should be focused on preventing future injury to the kidney. Two hundred and eighty three who patients with ARF who were treated at The Ne phrology Clinic of Selçuk University from January 1996 to June 2002. were investigated ret rospectively with etiology, clinics and laboratory characteristics, results of the treatment and mortality. The mean age was 52.3±18.7 years. Ratio of the patients with hospital-acquired ARF was 38.8%. It was determined that renal causes (61.2%) were responsible from most of the patients with ARF. Causes of ARF were medical (63.95%), surgical (23.67%) and obstetrics (12.36%o). In 25%o the patients that ARF was developed with multiple etiology, that the ratio of obstetrics related ARF was 12.4%». HELLP syndrome was seen in the most of those cases. The signs of hypervolemia were present in approximately half of the cases. Ratio of oliguric patient was 59.7% and mean time of oliguria was 5.2 ±4.1 day. We determined hyperpotassemia in 12.5% of the patient and hypoalbuminemia (serum albumin level < 3.5 g/dl) in 47% of the patient. Serious hyperpotassemia and necessity of di alysis was determined in 2.5%) and 35.3%) of the patients, respectively. Both mortality and ratio of oliguric patient were high in these patients. The necessity of dialysis and ratio of complete/partial improving (82.2%>) were higher in ARF patients with oliguria than in ARF patients without oliguria. But there was not signifi cant difference between ratios of mortality. Irreversible renal insufficiency was not developed 76in none of the nonoliguric cases. 7.4% of ARF patients was deceased. Main causes of the death in ARF patients were infection (31.8%) and cardiovascular events (27.2%). In conclusion, medical problems are important in the etiology of ARF and obstetric cases are seen in high ratio. Because of high ratio of necessity of dialysis, needs of long time hospitalization, high cost, early diagnosis and prevention of ARF are important. Since most ARF cases are irreversible, early diagnosis and appropriate treatment are very important for survive. Mortality ratio was found low in our cases. This situation may explain with medcal causes are first in importance in the etiology and our is a Nephrology clinics. We are of the opinion that early informing to the nephrologist and to follow and treatment in the nephrology clinic of the patients with ARF effect results positively. 77