Deneysel sklerozan enkapsüle peritonit modelinde adalimumab tedavisinin etkinliği
The efficency of adalimumab treatment in the experimental model of sclerosing encapsulated peritonitis
- Tez No: 463939
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN BAKIRDÖĞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Deneysel Sklerozan Enkapsüle Peritonit Modelinde Adalimumab Tedavisinin Etkinliği Giriş: Periton diyalizi (PD), son dönem böbrek yetmezliği gelişen hastalarda uygulanan renal replasman tedavilerinden biridir. Sklerozan enkapsule peritonit (SEP), PD uygulamasının nadir görülen ancak mortalitesi ve morbiditesi yüksek bir komplikasyonudur. Periton membranının geri dönüşümsüz fibrozisi ile seyreder. Fibrozis oluşumunda; periton membranında anjiogenezis, fibrozis ve inflamasyon görülür. Literatürde deneysel SEP modellerinde immünsüpresif ajanların etkinliği gösterilmiştir. Amaç: SEP için günümüzde etkin bir tedavi bulunmamaktadır. Bu çalışmamızda, ratlarda oluşturulan SEP modelinde antiinflamatuvar bir tedavi olan anti TNF, adalimumab tedavisinin yararlarını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 40 adet wistar albino rat alındı. Her grupta on rat olacak şekilde dört grup oluşturuldu. Çalışma süresi 42 gün olarak belirlendi. Grup 1 {klorheksidin (KH) grubu}, 3 (KH + adalimumab grubu) ve 4'e (KH + resting grubu) SEP oluşturmak amacıyla 21 gün boyunca %0,1 klorheksidin glukonat + %15 etanol + SF karışımı 2 ml/gün (10 ml/kg/gün) olarak i.p. enjeksiyon yapıldı. Grup 2 (kontrol grubu) 21 gün boyunca SF 2 ml/gün (10 ml/kg/gün) olarak i.p. yapıldı. Grup 3'e, 4. ve 6. haftanın başında 5 mg/kg dozunda adalimumab i.p. enjekte edildi. Grup 4, 21 günden sonraki 3 haftada herhangi bir girişimsel işlem yapılmadan takip edildi. Grup 1 ve 2'deki ratlar 21. gün, grup 3 ve 4'teki ratlar 42. gün sonunda sakrifiye edildi. Parietal periton örnekleri Hematoksilen & Eosin (HE) ve Masson Trikrom (MT) boyaması, SMA, TGFß1 ve VEGF immunhistokimyasal boyamalar kullanılarak incelendi. Tüm gruplar peritoneal kalınlık, inflamasyon, vaskülarizasyon, anjiogenezis ve fibrozis açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The Efficency of Adalimumab Treatment in the Experimental Model of Sclerosing Encapsulated Peritonitis Introduction: Peritoneal dialysis (PD) is one of the renal replacement therapies used in patients with end-stage renal failure. Sclerosing encapsulated peritonitis (SEP) is a rare complication of long term peritoneal dialysis with high rates of mortality and morbidity. SEP is seen with irreversible fibrosis of peritoneal membrane. In the formation of fibrosis angiogenesis, fibrosis and inflammation in the peritoneal membrane. In the literature, the efficacy of immunosuppressive agents has been demonstrated in experimental SEP models. Objective: Currently there is no effective treatment for SEP. In this study, we aimed to investigate the benefits of anti TNF, adalimumab therapy, which is an antiinflammatory treatment in the SEP model developed in rats. Materials and method: Forty wistar albino rats were included in the study. Four groups were formed, with ten rats in each group. The study duration was determined as 42 days. Group 1 {chlorhexidine (CH) group}, 3 (CH + adalimumab group) and 4 (CH + resting group) were received with % 0.1 chlorhexidine gluconate + % 15 ethanol + SF mixture for 2 days (10 ml / kg / day) i.p. injection. Group 2 (control group) was received with SF 2 ml / day (10 ml / kg / day) for 21 days i.p.injection. Group 3 received adalimumab i.p. at a dose of 5 mg / kg at the beginning of the 4th and 6th weeks. Group 4 was followed up 21 days after the first 3 weeks without any interventional treatment. The rats in groups 1 and 2 were sacrificed on day 21 and the rats in groups 3 and 4 were sacrificed on day 42. Parietal peritoneal specimens were examined using Hematoxylin & Eosin (HE) and Masson Tricrom (MT) staining, SMA, TGFß1 and VEGF immunohistochemical staining. All groups were analyzed for peritoneal thickness, inflammation, vascularization, angiogenesis and fibrosis.