Konya yöresi sütlerinde bazı ağır metallerin incelenmesi
The research at some heavy metals in the milk at province
- Tez No: 118768
- Danışmanlar: PROF.DR. O. CENAP TEKİNSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Ağır metallerin insan sağlığına zararlı etkileri olduğu bilinmektedir. Bu zararlı etkiler her metal için belirli konsantrasyonlardan sonra ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma, Konya yöresin desin de üretilen sütlerde inceleme yapılarak içerdikleri ağır metal miktarlarının bulunması amacı ile yapılmıştır. Örneklerin alınmasındaki hassasiyet elde edilecek sonuçların geçerliliğini doğrudan doğruya etkileyeceğinden bu konuya özellikle dikkat edilmiştir. Konya yöresinde 19 merkezden toplam 61 adet örnek alınarak çözünüleştirme yapılmıştır. Daha sonra her örnekteki As, Cd, Pb, Se ve Zn mikralan AAS ile tayin edilmiş, elde edilen sonuçlar literatür bilgileri ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Deneysel çalışmalar sonucu, Konya yöresi inek sütlerinde ağır metal içerikleri üzerinde deneysel veriler oluşturulmuştur. Süt örneklerinde ortalama Pb 0.0000001 ppm, Cd 0.0000388 ppm, As 0.0000839 ppm Se 0.0000331 ppm ve Zn 0.0026681 ppm olarak saptanmıştır. Çevre kirliliği ve işletmeden olabilecek muhtemel bulaşma kaynaklan tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It's known that heavy metals have a harmful effects for human life (human health).These harmful effects appear after certain concertration for every metal. İn this working the milks which are produced in regin konya are exemined carefully, to find the measure of heavy metals. The sensitivity of taking samples: Effect directly the valitity of conclusions.for that reason we pay attention nerpecially to this subject. In regain Konya, sixty one unit (number) samples were given from nineteen regin and then they were analyzed.And then in every example the measures of As, Cd, Pb, Se and Zn were determined with AAS metod. The conclusins (result) were comparated with literatures informations and the result were evaluated with this way. The results as experimental studies the cows milks which are in region Konya have metal and experimental datas were taken from and Pb 0.0000001 ppm Cd 0.0000338 ppm Se 0.000033 1 ppm and Zn 0.002668 1 ppm were fixed in milks j ample. Probable dangeraus which are corning from enviromental dirty and management were argued.