Salatalarda kullanılan sebzelerden E. coli O157:H7 izolasyonu ve verotoksijenik genin PCR ile saptanması
Isolation of E. coli O157:H7 from salad items and the detection of verotoxigenic gene by PCR
  1. Tez No: 118767
  2. Yazar: AYSUN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER UĞUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
8. ÖZET Bu çalışmada, İstanbul'un değişik semt pazarlarından toplanan roka, yeşil soğan, kıvırcık ve mor lahanalarda E. coli 0157:H7'nin varlığı ve izole edilen suşların verotoksijenik olup olmadığının polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ile araştırılması amaçlandı. Bu amaçla, adı geçen sebze örneklerinin her birinden 50 tane olmak üzere toplam 200 sebze örneği alındı. Örnekler ön zenginleştirme, immunomanyetik separasyon (IMS) ve selektif besiyerlerine ekilerek izolasyon çalışmaları yapıldı. Selektif besiyeri olarak sefiksim-tellürit sorbitol MacConkey agar (CT-SMAC) ve E. coli 0157:H7 İD besiyeri kullanıldı. İdentifikasyon amacıyla, bu besiyerlerinde üreyen koloniler MUG testi, indol reaksiyonu, hareket ve 0157 ve H7 antiserumlarıyla reaksiyon açısından incelendi. İzole ve identifiye edilen seropozitif suşların Verotoksin-1(VT1) ve Verotoksin-2 (VT2) genlerini taşıyıp taşımadığı polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ile araştırıldı. Çalışmada, kıvırcık, yeşil soğan ve roka örneklerinden CT-SMAC ağara yapılan ekimlerde toplam 23 tane renksiz koloni oluşturan bakteri ürediği saptandı. Buna karşın mor lahanalardan alınan örneklerde renksiz koloni oluşturan bakteri üremedi. 23 renksiz koloniden sadece 4 tanesinin izolasyon ve identifikasyon kriterlerine uyduğu, serolojik olarak 0157 ve H7 antiserumu ile reaksiyon verdiği ve kıvırcık örneklerine ait olduğu belirlendi. 4 izolattan birinin VT1 ve VT2 genlerinin her ikisini birden, birinin de sadece VT2 geni taşıdığı saptandı. Sonuç olarak, ülkemizde yeme alışkanlığına bağlı olarak sık tüketilen kıvırcıklarda verotoksijenik E. coli 0157:H7'nin varlığı, etkenin insanlarda oluşturduğu ciddi sağlık sorunlarından dolayı önemlidir. Bu konuya gereken dikkatin çekilmesi sujlar arasındaki genetik farklılıkların araştırılması, sığır- sebze arasındaki ilşkinin en aza indirgenerek gıda işletmeleri, mezbahalar ve restorantlarda HACCP sisteminin kurulmasında yarar vardır. 52
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY The aim of this study was to determine the presence of E. coli 0157:H7 in roka, green onion, lettuce and Turkish purple cabbage collected from the different district of Istanbul. It was also aimed to to investigate the presence of verotoksigenic strains among the isolates by polymerase chain reaction (PCR). In this study, 200 samples consisting 50 samples of each vegetables were taken. The samples were analysed using preenrichment broth, immunomagnetic separation and selective media for isolation studies. Teh cefixime-tellurit sorbitol MacConkey (CT-SMAC) agar and E. coli 0157:H7 ID agar were used as selective media. For identification, the colonies grown on these media were analysed using MUG test, indol reaction, motility and reaction with 0157 and H7 antisera. Seropositive strains isolated from the salad items were also analysed fro the presence of verotoxin-1 (VT1) and verotoxin-2 (VT2) genes by polymerase chain reaction (PCR). In this study, 23 colourless colonies were detected on the CT-SMAC agar in samples taken from lettuce, green onion and roka. No growth was detected on CT-SMAC agar from the samples of Turkish purple cabbage. Amongst 23 coluorless colonies, only 4 isolates from the lettuce samples were found to be E. coli 0157.H7 according to isolation and identification criteria and reacted with 0157 and H7 antisera. One strain was found to be positive for both VT1 and VT2 gene and one strain for VT2 gene when tested for the presence of VT1 and VT2 genes by PCR. In conclusion, the presence of verotoxigenic E. coli 0157:H7 in lettuce in Turkey is important since it causes serious health problems in people and it is frequenly consumed in Turkey. It should be emphasise that the genomic differences amongst the strains must be investigated and the contact between the cattle and vegetables sould be minimized and also the HACCP must be established in the farms, food producing factories, abattoirs, and restaurants. 53