Sığırlarda lökosit artışı ile seyreden hastalıklarda, lökosit artışı ile lipit peroksidasyon arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between increased leukocyte levels and lipid peroxidation in the sick cattle with leukocytosis
- Tez No: 118780
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BURHANETTİN BAYDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışma, lökosit artışının saptandığı hasta hayvanlarda, lökosit artışı ile lipit peroksidasyon arasında ne tür bir ilişki olduğunu araştırmak üzere planlandı. Lökositlerin artışı ve aktivasyonu serbest radikal üretimini arttırır ve lipit peroksidayon oluşumuna yol açar. Lipit peroksidasyonu, oluşan serbest radikallerin membranla reaksiyonu sonucu gelişir. Bunun sonucunda, malondialdehit oluşur. Bu ürün, lipit peroksidasyon için önemli bir belirleyicidir. Lökosit artışı saptanan 20 hasta ve sağlıklı 20 olmak üzere toplam 40 hayvan çalışmanın deney hayvan materyalini oluşturdu. Bu hayvanlardan alınan kandan malondialdehit (tiyobarbitürik asit metodu ile) ve indirgenmiş glutatyon analizleri hemen yapıldı. Malondialdehit değerleri hasta hayvanlarda sağlıklı hayvanlara oranla oldukça yüksek bulunurken, aradaki farkın istatistiksel anlamda önemli olduğu saptandı (PO.01). Glutatyon, organizmada indirgenmiş (GSH) ve okside (GSSG) olmak üzere iki formda bulunur. Organizmada serbest radikal düzeyi yükselince, GSH düzeyi azalır.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate whether there was a relationship between increased leukocyte levels and blood lipid peroxidation in cows with leukocytosis. Elevation o r/and activation o f 1 eukocytes c ause an i ncrease i n t he p roduction o f free radicals leading to the lipid peroxidation. Malondialdehide (MDA) is the most important marker for lipid peroxidation. Forty cows were investigated. Twenty animals diagnosed with leukocytosis were chosen to represent sick group. Twenty healthy animals w ere c hosen a s c ontrols. Blood s amples w ere d rown torn easure MDA a nd glutathione levels.