Sağlıklı köpek, at ve sığırlarda disodyum arseno asetat monohidrat (ARİCYL) uygulamaları üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 25036
  2. Yazar: CEVDET TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF KURTDEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Köpek, at ve sığırlarda disodyum arsenoasetat roonohidrat ' m (Aricyl) uygulanmasını içeren bu çalışmada her iki cinsiyetten 5-6 aylık 37 adet Alman kurt köpeği, 5 yaşlı 17 adet yarım kan İngiliz atrı, 6-7 aylık 20 adet Hol ştay n melezi etçi sığır kullanıldı. Köpekler üç, at ve sığırlar iki gruba ayrıldı. Birinci grup 12 köpeğe 1 hafta ara ile 5 kez 1 mi. Aricyl deri altı, ikinci grup 12 köpeğe* gün aşırı 1 mi Aricyl deri altı uygula nırken üçüncü grup 12 köpeğe hiçbir uygulama yapılmadı, ve kont rol olarak bırakıldı. Birinci grup 9 at 'a gün aşırı 10 mi. Aricyl deri altı 5 kes uygulanırken 8 at kontrol olarak bıra kıldı ve hiç bir ilaç uygulaması yapılmadı. Birinci grup 10.tosuna gün aşırı 10 mi. Aricyl deri altı 5 kez uygulanırken kontrol grubu 10 tosuna uygulama yapılmadı. Aricyl uygulamala rından önce ve uygulamaların tekrarlandığı günlerde ve uygula manın tamamlanmasından köpeklerde 30 gün, at ve tosunlarda 60 gün sonra kan örnekleri alındı, klinik muayeneler yapıldı. Hayvanlar deneme süresince gözetim altında tutuldular. Klinik olarak deri ve kıl örtüsünün görünümü, vücut ge lişimi, çevreye karşı ilgi, canlılık, iştah ve canlı ağırlık artışı incelendi. Laboratuvar olarak ise lökosit sayısı ile hemoglobin ve hemotokr.it değeri, kan serumu glukoz, total pro tein, albumin, üre, krea'tinin, alkalen fosfataz, SGOT, SGPT, kalsiyum ve magnezyum değerleri belirlendi. Sonuç olarak, Aricyl' in köpeklerde, at ve tosunlarda iştah ve kondüsyon artırdığı, deri ve kıl örtüsünün daha par-lak görünmesine neden olduğu gözlendi. At ve tosunlarda Aricyl'in gün aşırı 10 mi. dozda 5 kez köpeklerde gün aşxrı ve 1 hafta ara ile 1 mi. dozda 5 kez uygulanmasının kan pa rametrelerinde önemli bir değişikliğe neden olmadığı kanısı na varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, including disodiura Arsenoacetate monohydrate (Aricyl) application to dogs, horses and beef cattle, 37 German shepherd dogs of both sex, 5 to 6 months old and 17 half breed English Horses 5 years old. and half breed Holstein beef cattle 6 to 7 months old were used. The dogs were, devided into 3, horses and cattle were devided into 2 groups. The first group of 12 dogs were given 1 ml. Aricyl injection subcutoneously (sc) 5 times one week interval, the second group of 12 dogs were given 1 ml. Aricyl sc 5 times every other day, third group of 13 dogs were given nothing as a control group. The first group of horses were given 10 ml. Aricyl sc 5 times every other day, the second group of 8 horses were given nothing as a control group. The first group of 10 beef cattle were given 10 ml Aricyl sc 5 times every other day, the second group of 10. beef cattle were given nothing as a control group. Blood specimens were taken before Aricyl applications and of the days on the repeatation of injections and the 30, 60 and 60 days after the last injection of Aricyl in dogs, horses and beef cattle respectively, They were examined clinically at the same days and were observed during the experiment. Clinically, the appearance of the skin and hair, body growth, activity and reaction to environment, appetite and body weight: gain were investigated. Laboratorically, bloodserum glucose, total protein, alburaine, urea, creatinine, alkalen phosphatase, SCOT, SGPT, calcium, and magnesium values were estimated. As a result, Aricyl was found effective to increase the appetite and condition and to cause the smooth any shiny appearence of the skin and hair but it is concluded that Aricyl don't cause any important changes in blood parameters even if it uses 5 times 10 ml. every other day in horses and beef cattle and 5 times 1 ml. every other day or one week interval in dogs.