Mesane disfonksiyonu ve vezikoüreteral reflüsü olan çocuklarda seks hormon ve reseptör ilişkisi (Klinik çalışma)
The relation between the sex hormone receptors and hormones in children with bladder dysfunction and VUR: clinical investigation
  1. Tez No: 118794
  2. Yazar: FATİH AKOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SİNAN CELAYİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
7. ÖZET Bu klinik araştırma çocuklarda mesane boynunu tutan ve çoğunlukla cerrahi düzeltme operasyonu gerektirebilen bazı hastalıkların etyopatogenezinde seks hormon ve reseptörlerin rollerini açıklamaya yönelik planlanmıştır. Araştırmada mesane dîsfonksiyonlu ve vezikoüreteral reflülü olgularda, mesanede seks hormon reseptörlerinin mevcut olup olmadığı, mevcut iseler hangi lokalizasyonda bulundukları, yoğunlukları ve bu olgulardaki seks hormon seviyelerinin değerlendirilmesi esas alınmıştır. Bu amaçla temel olarak üç grup ayırtedilmiştir. Grup-I: Non-nörojenik nörojen mesaneli (NNM) olgular (n=10). Grup-ll: Nörojen mesaneli (NM). olgular (n=6). Grup-lll: Vezikoüreteral reflü (VUR), primer -veyasekonder VUR tespit edilen olgular- (n=9). Bu çalışmada 16 erkek ve 9 kız hasta olmak üzere toplam 25 olgudan alınan 44 adet tam kat ya da mukozal mesane biyopsileri ile 23 olgunun kan seks hormon düzeyleri değerlendirildi. Biyopsi materyalleri değişik endikasyonlarla, trigon (n=36) ve mesane domundan (n=8) alınan parçalardı. Alınan tüm biyopsi materyalleri fikse edilip histopatolojik inceleme için gerekli işlemlere tabii tutuldu ve immunohistokimyasal olarak incelendi. Bu biyopsi materyallerinde üç seks hormon reseptörü (östrojen, androjen ve progesteron) araştırıldı. Aynı şekilde bütün olguların kan seks hormon değerleri ölçülüp, yaşlarına göre değerlendirildi. Bütün olgularda değerlendirildiğinde, reseptör pozitifliği östrojende %6,8; androjende %40,9 ve progesteronda %50 olarak bulundu. Total 36 trigon biyopsisinde östrojen reseptörlerine %8,3; androjen reseptörlerine %47,2 ve progesteron reseptörlerine %47,2 oranında rastlandı. Buna karşın total 8 mesane dome biyopsisinde progesteron reseptörlerine %62,5; androjen reseptörlerine %12,5 oranında saptandı, bu bölgede östrojen reseptörü hiç gözlenmedi. Araştırılan seks hormon (östrojen, androjen ve progesteron) reseptörlerinin sadece mesane iç yüzeyinde transizyonel epitelde bulunduğu tespit edildi. Derin dokulardan alınmış olan 26 biyopsinin (%59) hiç birinde seks hormon reseptörüne rastlanılmadı. Seks hormon düzeyleri açısından tüm gruplar birarada değerlendirildiğinde serum östradiol (E2) düzeyi 8 olguda (%34,7) yüksek, 4 olguda (%17,3) düşük ve 11 olguda (%48) ise normal olarak bulundu. Serum testosteron düzeyi 3 olguda (%13) yüksek, 6 olguda (%26) düşük ve 14 olguda (%61) ise normal olarak bulundu. Serum progesteron düzeyi 17 olguda (%73) yüksek ve 6 olguda (%27) ise normal olarak bulundu. Reseptör ve hormon değerleri açısından gruplar arasında anlamlı farklılık gözlenmedi. Sonuç: Çocuk mesanelerinde seks hormon reseptörleri mevcuttur ve bu reseptörler sıklıkla mesane boynunda ve transizyonel epitelde bulunmaktadır. Her iki cinste tüm reseptörler bulunmakta ancak oran ve yoğunlukları farklılıklar göstermekledir. Seks hormon değerleri de farklı gruplarda ve cinslerde farklılıklar göstermektedir. Bulgularımız özellikle etyopatogenezi tam olarak açıklanamayan non-nöröjenik nörojen mesaneli hasta grubunun bir“reseptör-hormon disfonksiyonu”olabileceğini düşündürmektedir. 31
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Relation Between the Sex Hormone Receptors and Hormones in Children with Bladder Dysfunction and VUR: Clinical Investigation This study aims to clarify to role of the sex hormone receptors and sex hormones in bladder neck disorders in children. In this study we investigated patients with bladder dysfuntion and VUR in regard to existence, location and density of sex hormone receptors in bladder and sex hormone levels. The study consists of three groups. Group-I: Patients with non-neurogenic neurogenic bladders (n=10). Group-ll: Patients with neurogenic bladders (n=6). Group-Ill: Patients with vesicoureteral reflux (n=9). This study included 44 bladder biopsies of total 25 children. Male: female ratio was 16: 9. Biopsies were taken during open surgery and/or cystoscopic procedures for various indications from the trigonum and bladder dome. All biopsies were routinely fixed and processed for histopathological assessment and investigated immunohistochemically for determination of sex hormone receptors (estrogen, androgen and progesterone) in bladder. All sex hormone levels were evaluated and compared according to age of patients. Overall receptor positivity was found 6,8% in estrogen; 40,9% in androgen and 50% in progesterone. The receptor positivity in trigonal biopsies (n=36) was 47,2% in progesterone, 47,2% in androgen and 8,3% in estrogen and the receptor positivity in bladder dome biopsies was 62,5% in progesterone, 12,5% in androgen and 0% in estrogen. Deeper tissues were examined in 26 (59%) biopsies. The sex hormone receptors were present only in transitional epithelium and there was no receptor expression in deeper tissues of bladder wall. Sex hormone levels in ostradiol (E2) was high in 8 (34,7%), low in 4 (17,3%) and normal in 11 (48%) patients. Testosterone levels were found high in 3 (13%), low in 6 (26%) and normal in 14 (61%) patients. Progesteron levels were found high in 17 (73%) and normal in 6 (27%) patients. There was no significant difference between the study groups in regard to reseptör and hormone levels. Conclusion: Sex hormone receptors are present in children. The receptors are present mainly localized at bladder neck and in transitional epithelium of the bladder wall. The sex hormone receptors were found in different density and ratio in both of gender and groups. The sex hormone levels also varied in different gender and groups. Our results suggest, that the“hormone-receptor dysfunction”may be the cause in non-neurogenic neurogenic bladder. «m«» 32