Yüksek süt verimine sahip ineklerde doğum felcinin proflaksisinde dieter magnezyum sülfatın önemi
The importance of dieter magnesium sulphate for prophylaxis of parturient paresis in cow with high level of milk production
  1. Tez No: 118806
  2. Yazar: MEHMET ALİ BOSTANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT OK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü İç Hastalıklar (Vet) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ/ KONYA, 2002 Mehmet Ali BOSTANCI Danışman Prof. Dr. Mahmut OK Yüksek Sut Verimine Sahip İneklerde Doğum Felcinin Profilaksisinde Diyeter Magnezyum Sülfat' in Önemi Bu çalışmanın amacı, gebeliğinin son ayında olan sığırların rasyonlarına magnezyum sülfat katılmasıyla ash baz dengesinin, Ca^, P+ ve Mg++ metabolizmasının nasıl etkilendiğini belirleyip, bu maddenin doğum felcinin profilaksisindeki önemini ortaya koymaktır. Materyal olarak, doğumuna 20 ve 30 gün kalmış 18 sığır kullanıldı. Hayvanlar, 6-7 yaşında ve ortalama 450-550 kg canlı ağırlığındaydı. Ortalama günlük süt verimleri 16-20 kg arasındaydı. Hayvanlar 6' şarlı 3 gruba ayrıldı. 1. grupta doğumuna 1 ay kalan sığırlar yer aldı. Bu hayvanlar normal standart rasyonla beslendi. 2. grupta doğumuna 20 gün kalan sığırlar yer aldı. Bu hayvanlar, standart rasyonlarına 126 gr MgSÜ4 katılan yemle beslendi. 3. grupta ise doğumuna 1 ay kalan sığırlar yer aldı. Bu hayvanlar, standart rasyonlarına 126 gr MgS04 katılan yemle beslendi. Hayvanların klinik muayeneleri yapıldıktan sonra, ineklerden yöntemine uygun olarak 6 gün aralıklarla ve doğumdan sonra (12 saat içinde) 1 kez antikoagulantlı (heparinli) ve antikoagulantsız kan örnekleri alındı. Antikoagulantlı kan örneklerinden pH, Pv02, PvC02, HCO3-, O2SAT, BE üe birlikte Na+, iyonize Ca^ ve K+ düzeyleri ölçüldü. Serumdan ise kalsiyum, fosfor ve magnezyum düzeyleri ölçüldü. 46Aynı örnekleme zamanlarında gruplar arasında yapılan değerlendirmede, kan PvO>2 düzeyleri l.grup ile 3. grupta 3., 4. ve 6.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The Importance of Dieter Magnesium Sulphate for Prophlaxis of Parturient Paresis in Cow with High Level of Milk Production The aim of this study is to search for changing of acid- base balance, Ca**, Mg“”and P+ levels, when MgSC«4 is added to the ration for last period of pregnancy in cows. Thus, understanding of importantance of this material for prophlaxis in parturient paresis. As a material, 18 cows which will have given a birth within 20 and 30 days, have been used. Animals are 6-7 years old and their weight are 450-550 kg. These animals have given 16-20 kg milk for per day. The animals are divided 3 groups (each group include 6 animals). First group, the cows which will have given a birth within 1 month, has been used as a control, these animals are fed with normal standart ration. Il.group animals which will have given a birth within 20 days, has been used. These animals were fed with 126 gr MgS04 which was added in the standart ration. HI. Group animals which will have given a birth within 1 month. These animals are fed with 126 gr MgS&t which was added in the standard ration. After their clinical examination, the heparinesed and not heparinesed blood samples were collected under sterile condition six days interval and within 12 hours after given a birth. pH, PvOa, PvC02, HCO3", 02SAT, BE, Na+, ICa^, and K+ levels were measured in the heparinesed blood samples. TCa**, P+ and Mg** levels were measured in sera.