Kolerektal kanserlerde tümör belirleyicilerinin incelenmesi
Investigation of tumor markers in colorectal cancer
- Tez No: 118840
 - Danışmanlar: PROF.DR. BÜLBİN SUNAR AKBAŞAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İnönü Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Bu çalışmada, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Genel Cerrahi Anabilim Dalında kolonoskopik, radyolojik ve histopatolojik inceleme sonucu tanısı konulmuş ve evresi bilinen 34 kolorektal kanser vakasında ve sağlıklı 20 kişiden oluşan kontrol grubunda serum AFP, CEA, CA 19-9, CA 125 ve CA 15-3 düzeylerini ölçerek bu markırlar ile evreler arasındaki korelasyonu inceledik. Hastalarımızı 31-70 yaş arasında onarlı yaş gruplarına ayırdığımızda AFP, CEA, CA 19-9, CA 125 ve CA 15-3 serum düzeylerinde yaşa paralel artış gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Serum AFP, CEA, CA 19-9, CA 125 and CA 15-3 levels of 20 healthy people and 34 patients diagnosed as having colorectal cancer and staged by colonoscopic, radiologic and histopatahologic examinations in General Surgery Departmant of Turgut Özal Medical Center, inönü University (Malatya / Turkey) were analyzed and the correlations among there markers were evaluated.