Non-sendromik duyma kaybı ile ilişkili olan genlerin tanımlanması ve mutasyonlarının saptanması
Identiification and mutation screening of the genes underlying non-syndromic hearing loss
  1. Tez No: 118841
  2. Yazar: ABDULLAH ÜZÜMCÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEHER BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Duyma kaybı insanlarda görülen en yaygın duyu organı bozukluğudur. Konjenital duyma kaybının insidansı 1000 doğumda 1'dir ve bunun en az %50'sinin kalıtsal olduğu düşünülmektedir. Kalıtsal duyma kayıpları, duyma kaybına eşlik eden başka semptomların bulunup bulunmamasına göre sendromik ve non-sendromik olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Non-sendromik duyma kayıpları kalıtsal duyma kayıplarının %70'ini oluşturmaktadır. Non-sendromik duyma kayıplarının yüksek oranda genetik heterojenite göstermesi, duyma kaybına neden olan genlerin tanımlanmasında yakın akraba evliliği yapmış ailelerin tercih edilmesini gerekli kılmaktadır. Ülkemizde de yakın akraba evlilikleri sıklıkla görülmektedir. Ancak Türk toplumundaki non-sendromik duyma kaybı ile ilişkili genlerin tanımlanmasına yönelik az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada, Türk toplumundaki non-sendromik duyma kaybı ile ilişkili genlerin tanımlanması amacı ile non-sendromik duyma kaybına sahip ve GJB2 geninde mutasyon taşımayan yakın akraba evliliği yapmış 40 aile belirlendi. Bu ailelerde GJB3, CLDN14, USH3A ve FOXI1 genleri için mutasyon taraması yapıldı. CLDN14'te beş, FOXH'de üç ve USH3A'da bir polimorfizm saptanırken GJB3'te iki polimorfizm ve otozomal dominant non- sendromik duyma kaybı ile ilişkili olabilecek P223T mutasyonu tanımlandı. Sonuç olarak, bu genlerin Türk ailelerindeki duyma kaybının yaygın nedenleri olmadıkları belirlendi. Ayrıca non-sendromik duma kaybı ile ilişkili yeni genlerin haritalanması amacı ile yakın akraba evliliği yapmış dört büyük aile (DF#09, #19, #44, #51) belirlendi ve bu ailelerde ortalama uzaklıkları 10 cM olan 365 polimorfik mikrosatellit markör kullanılarak genom-boyu bağlantı analizi yapıldı. Two- point lod skor değerleri otozomal resesif kalıtım şekli ve tam penetrans için LINKAGE paketinde yer alan MLINK programı ile hesaplandı. Bu ailelerden DF#51 ailesinin duyma kaybına yol açtığı tanımlanmış OTOF geninin lokalize olduğu 2p22.3~p24.2 (D2S2168 markörü için Zmax=4.775; 0=0.00) ve 84DF#19'un ise yine duyma kaybı ile ilişkili olduğu tanımlanmış M Y0 15 geninin bulunduğu 17p11.2-q11.2 bölgesine (D17S2196 markörü için Zmax=3.708; 6=0.00) bağlantı gösterdiği belirlendi. Belirtilen ailelerde, bu genlerin mutasyon taraması çalışmalarının halen devam etmektedir. DF#09 ailesi ise daha önce başka bir ailenin bağlantı gösterdiği ancak kritik bölgedeki duyma kaybına yol açan genin henüz tanımlanamadığı 3p14.2-p22.1 bölgesine (D3S1578 markörü için Zmax=3.007; 9=0.00) haritalandı. DF#09 ailesinde ekstra mikrosatellit markörler kullanılarak yapılan ince haritalama sonucunda bağlantının görüldüğü kritik bölge ~18.9 Mb'ye indirgendi. Bu kritik bölgede yer alan aday genlerden CACNA1D geni mutasyon taraması yapılarak dışlandı. DF#44 ailesi için ise 8q11.2-q12.1 bölgesinde (D8S1133 için Zmax=2.413; 6=0.00) yeni bir lokus tanımlandı. Ancak bu ailenin yakın akraba evliliği yapmış olmasına karşın kritik bölge için homozigot değil, heterozigot haplotipe sahip olduğu belirlendi. Bu durum ile aynı atadan gelen bazı populasyonlarda karşılaşıldığı bildirilmektedir. Bu yeni bölgenin açıkça tanımlanabilmesi için bu bölgede yeni markörler ile ikinci bir ince haritalama yapılması gerekmektedir. 85
Özet (Çeviri)
SUMMARY Molecular Analyses of Turkish Families with Autosomal Recessive Non-Syndromic Hearing Loss Hearing loss is the most frequent sensorial disorder in humans. The incidence of congenital hearing loss is 1 in 1.000 births. More than 50% of all hereditary hearing loss cases have a genetic basis. Hereditary hearing loss can be subdivided into syndromic and non-syndromic hearing loss whether being associated with additional symptoms or isolated, respectively. Non- syndromic hearing loss accounts for 70% of hereditary hearing loss. Since non-syndromic hearing loss shows highly genetic heterogenity, large consanguineous families are prefered for the identification of the underlying genes. Consanguineous marriages are seen frequently in Turkey. However, molecular analyses of non-syndromic hearing loss families in Turkey has not been well studied. In the present study, we ascertained 40 consanguineous families which have no GJB2 mutation to identify the genes responsible for non-syndromic hearing loss in Turkish population. We screened GJB3, CLDN14, USH3A, FOXI1 genes and found five novel polymorphisms in CLDN14, three novel polymorphisms in FOXI1, one novel polymorphism in USH3A and two novel polymorphisms and one putative mutation (P223T) which might cause autosomal dominant non-syndromic hearing loss in GJB3 gene. These data indicate that these genes are not a frequnet cause of non-syndromic hearing loss in Turkish deafness families. Additionally, four large consanguineous families were completely ascertained and a genome-wide screening was performed for all four families using 365 highly polymorphic microsatellite markers spanning an avarage distance of approximately 10 cM. Two-point linkage analysis was calculated using MLINK component of LINKAGE package under an autosomal recessive mode of inheritance with full penetrance. Two of the families, DF#51 and DF#19, were found to be statistical significantly linked to chromosomal regions, harbouring previosly described deafness genes: OTOF on 86chromosome 2p22-p23 (highest two-point lod score of 4.775 with marker D2S2168) and MY015 on chromosome 17p11.2 (highest two-point lod score of 3.708 with marker D17S2196), respectively. Mutation screening of these genes is currently performed. Another family, DF#09, was found to be mapped to 3p14.2-22.1 with a two-point lod score of 3.007 with marker D3S1578. This chromosomal region has been previously described to be linked in one family with autosomal recessive non-syndromic hearing loss, but no disase causing gene in the critical region could be identified yet. Finemapping analysis using additional microsatellite markers from the critical interval in our family, decreased the critical region to approximately 18.9 Mb. One candidate gene located in this interval, coding for the calcium channel subunit CACNA1 D was screened for mutations and excluded. A putative novel locus was identified for DF#44 family, which mapped to 8q11.2-q12.1 with a two-point lod score of 2.413 with marker D8S1133. Interestingly, the family, although consanguineous, does not show homozygousity for this region, instead presents with a heterozygous haplotype, a phenomenon which is sometimes seen in inbred population. Further finemapping of the locus has to be performed in the future to definetively proof the existance of this novel locus. 87