Sıçanlarda doxorubicin ile indüklenmiş kromozomal hasarlarda vitamin A'nın koruyucu etkisinin araştırılması
Effects of vitamin A against doxorubicin induced chromosomal aberrations in rat bone marrow cells
- Tez No: 118849
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. DOĞAN GÜLKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, Doxorubicin' in (DXR) indüklediği kromozomal aberasyonlarda Vitamin A'nın koruyucu etkisinin araştırılmasıdır. Doxorubicin, meme, akciğer karsinomaları gibi solid tümörlerin ve yumuşak doku sarkomalarının tedavisi için kullanılan çok önemli aktif kemoteropötik ajanlardan biridir. DXR normal ve tümör hücrelerinde kromozomal aberasyonları ve mutasyonları indükler ve ek olarak hücresel enzimler tarafından serbest radikal metabolitlerine çevrilebilir. Bu DXR'nin sitotoksititesinin ilaçtan kaynaklanan serbest radikaller aracılığı ile olduğuna açıklık getirmektedir. Baza vitaminler, DNA ve diğer hücresel hedeflerde hasar oluşturan serbest radikal veya elektrofiller gibi zararlı oluşumların etkisini ortadan kaldırabilir. Vitamin A hayvansal orijinli pekçok besin maddesinde esterleşmiş formda bulunur. Ayrıca karaciğer karotenoidleri vit A'ya çevirir. Vit A, özellikle normal gelişme ve farklılaşma için gerekli olan önemli besinlerden biridir. Vit A'nın, hücresel farklılaşmayı indüklediği, zararlı serbest radikallerden hücreyi koruduğu ve bazı onkogenlerin ekspresyonlarını azaltığı bilinmektedir. Bu çalışma ratlarda (sıçanlarda), DXR'nin zararlı etkisine karşı vit A'nın iki farklı dozu (25 IU/kg b.w. ve 70 IU/ kg b.w.) koruyucu ajan olarak kullanılmıştır. 25 IU ile muamele edilen sıçanlar da, kemik iliği hücrelerinde DXR'nin oluşturduğu kromozomal anomalilerin anlamlı derecede azaldığı gözledik. Anahtar Kelimeler : Vitamin A; Doxorubicin; Kromozomal aberasyon; Sıçan m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this thesis was to investigate the protective role of Vitamin A in Doxorubicin induced chromosomal aberration. Doxorubicin is one of the most important active chemotherapeutic agents for treatment of solid tumors such as carcinomas of the breast and lung, and soft tissue sarcomas. Doxorubicin induces mutations and chromosome aberrations in normal and tumor cells, and, in addition, cellular enzymes are capable of converting Doxorubicin into its free-radical metabolites. It puts forward clear that Doxorubicin cytotoxicity mediated by free radicals derived from this drug. Some vitamins may scavenge harmful species, free radicals or electrophiles, which damage DNA and other cellular targets. Vitamin A found in most of the foods of animal origin in the esterified form. The liver also converts carotenoids into Vitamin A. Vitamin A is one of the most important nutrients essential for normal growth and differentiation. It induces cellular differention, protects cells from injury by free radicals, decreases the expression of certain oncogens. In this study, two different doses of vitamin A (25 IU/kg b.w. and 70 IU/ kg b.w.) have been used as a protective agent against to the toxic effects of DXR on rats. We observed that DXR injected rats who pretreated with 25 IU of vitamin A per kg show significantly decreased chromosomal abnormalities in the bone marrow cells. Key Words : Vitamin A; Doxorubicin; Chromosomal Aberration; Rat IV